Polish (Poland)English (United Kingdom)
Start Relacje z imprez

Imprezy

Przemarsz w Puszczy Kozienickiej - październik 2015

kozp01mautor: Old Kris

Pomysł leśnego rajdu zagościł w naszych głowach w chwili gdy kończyliśmy pamiętny przemarsz krakowską dolina Shenandoah. Wraz z Piotrem postanowiliśmy, że zaszyjemy się na kilka dni w puszczańskie ostępy by zakosztować klimatu działań prowadzonych w stylu oddziałów rangersów czy też bushwhackers. Wybraliśmy moje rodzinne strony, a tym samym lasy Puszczy Kozienickiej. Nomen omen od stuleci areny działań oddziałów partyzanckich.

Pierwotne nasze plany musieliśmy jednak nieco zmodyfikować ze względu na zaistniałe okoliczności.

Ostatecznie po zaangażowaniu się w to przedsięwzięcie większej liczby żołnierzy 14-stki dowództwo ustaliło termin rajdu na 23- 25 października. Prócz konfederatów udział w nim wziął wojak z 58 NY, Pete Gordon.

Więcej…

"Hoover’s Gap", Szwecja, 4-7.09.2014

szwe01

autor: Dawid

Do naszego sztabu dotarła informacja, że pięćdziesiąty pierwszy pułk z Wirginii przygotowuje się do bitwy pod Hoover’s Gap.

W przeszłości mężni Wirgińczycy wsparli nasz oddział swoimi posiłkami już dwukrotnie, dlatego należało spłacić dług wdzięczności i tym razem to na ich terenach posyłać ołów w kierunku Jankesów.

Czasami w armii butów zabraknie, lecz tym razem mieliśmy poważniejszy problem. Było nas za mało, aby prezydent Davis mógł nam zapewnić transport, dlatego byliśmy skazani na cywilny statek. Jeszcze przed wejściem na pokład należało rozwiązać kwestię broni. Byliśmy dla obsługi promu pierwszym takim przypadkiem. Konfederacka studolarówka przekonała ochronę, żeby nie obawiać się pasażerów uzbrojonych w bagnety.

Więcej…

Gettysburg - 17-18 września 2012 - część III

autor: Smednir

G1Obmacałem kilkadziesiąt dział, zapoznałem się z setką tablic. Przy każdej starałem się zatrzymać choćby na chwilę, uruchomić wyobraźnię i ujrzeć czających się w krzakach Konfederatów, tysiące żołnierzy w szarych mundurach. Działa z rezerw artylerii Ewella, tablice pułkowe informujące o ich dokładnej lokalizacji, w konkretnych dniach czy godzinach. Miejsca, gdzie poszczególne brygady koncentrowały swoje pułki przed pamiętnym atakiem Picketta.

Moją szczególną uwagę zwrócił pomnik upamiętniający żołnierzy z 11-go z Missisipi. Pułk wziął udział w ataku 3 lipca (Davis’ Brigade). Na cokole pomnika umieszczono mosiężną tabliczkę informującą o stratach, jakich doznał podczas walk. Są przerażające! Do 11-go pułku z Missisipi jeszcze wrócę.

Więcej…

"VI Pola Chwały" Niepołomice, 23-25 września

autor: prv. Peter

P1140359Pięknie położony Królewski Zamek w Niepołomicach znajduje się na wzgórzu na granicy miasta. Roztacza się z niego widok na nadwiślańskie pola, za którymi widać początek prastarej Puszczy Niepołomickiej. Skraj tej puszczy łatwy jest do odwiedzenia, ale głębiej pozostaje dziki, podmokły i pełna zwierza (nawet Bison bonasus tam występuje) o czym donosił nasz konfederacki zwiadowca Czarek.

W pięknej tej krainie po raz kolejny gościli z wizytą przedstawiciele wielu formacji wojskowych z różnych epok, często (dla równowagi) reprezentujących przeciwne strony dawnych konfliktów. Obozowisko XIIII Legionu Rzymskiego pilnie obserwowały grupy zbrojne Celtów i Gotów. Armia C.K. pilnie śledziła wojska Carskie, podobnie jak wojsko Księstwa Warszawskiego.

Więcej…

Chickamauga 1863 - Dolni Lhota 2-5.09.2010

czechy_tb01W dniach 3-5 września w miejscowości Dolni Lhota w Czechach odbyła się rekonstrukcja bitwy pod Chickamauga. Imprezę zorganizowało stowarzyszenie Czech American Civil War Association.

Bitwa pod Chickamauga była jedną z wielkich bitew Wojny Secesyjnej. W dniach 18-20 września 1863 roku 66 tys. Konfederatów pod wodzą gen. Bragga starło się z wojskami Unii pod dowództwem gen. Rosecransa i Georga H. Thomasa w liczbie 57 tys. żołnierzy. Bitwa zakończyła się całkowitym zwycięstwem Południa.

Więcej…

Więcej artykułów…