Polish (Poland)English (United Kingdom)
Start Artykuły

Artykuły

Tajemnica „świecących” ran

swr04Wokół każdego wydarzenia historycznego tworzy się swoisty folklor, którego częścią są niesamowite opowieści.

Na polach bitew pojawiają się anioły (jak te pod Mons w czasie Wielkiej Wojny), żołnierze ruszają w bój z przeczuciem niechybnego zgonu, rodzinne pamiątki zatrzymują złowrogie kule.

Wojna secesyjna też jest pełna takich opowieści. Jedna z nich znalazła nieoczekiwane, naukowe wyjaśnienie...

Bitwa pod Shiloh 1862 roku była najkrwawszą (do tego momentu wojny) bitwą w dziejach Stanów Zjednoczonych. Straty obu stron sięgnęły blisko 24 tysięcy żołnierzy, z czego 16 tysięcy stanowili ranni.

Więcej…

Cywilne koszule z czasów wojny secesyjnej

shirt09mmPrzedstawiamy szkic Jasona Richa z Georgia Volunteer poszerzony o nasze obserwacje, dotyczący cywilnych koszul z czasów wojny secesyjnej.

Koszule to część garderoby, którą żołnierze Południa zwykle mieli jeszcze z czasu życia w cywilu. Teoretycznie żołnierz mógł dostać koszulę od armii, ale w praktyce było z tym różnie i szczęście miał ten, który z domu przyniósł kilka sztuk tego elementu garderoby.

W okresie wojny secesyjnej tradycyjny krój koszuli, zwany sqare cut pattern, zaczął być wypierany przez nowocześniejszy French pattern. W tym czasie występowały obydwa rodzaje krojów, co daje nam – rekonstruktorom więcej możliwości przy kupowaniu i szyciu koszul.

Więcej…

Muzyka w czasach wojny secesyjnej

muzacw02

Rekonstrukcja historyczna skupia się zazwyczaj na odtwarzaniu rzeczy materialnych.
Niektórzy żartobliwie określają nasze hobby jako modelarstwo w skali 1:1, inni mówią o „tworzeniu sylwetek” żołnierzy, lekarzy, kucharzy, kupców z dawnych czasów.
Pracuje się na materiałach namacalnych – wykopaliskach, eksponatach, fotografiach. Rzeczy niematerialne schodzą na drugi plan. A muzyka przeważnie znajduje się na szarym końcu.

Ta przykra skądinąd sytuacja bierze się również stąd, że człowiek XXI wieku jest amuzyczny. Chociaż głośniki emitujące muzykę są w wielu miejscach, to my sami nie potrafimy śpiewać ani grać. Robią to za nas urządzenia: telefony, komputery, odtwarzacze mp3 i, CD, radioodbiorniki. To one uczyniły nas muzycznymi analfabetami.

Dawniej oczywiście było odwrotnie. Kiedy chciało się usłyszeć muzykę, a nie było pod ręką opery czy kościoła, to trzeba ją było wykonać samemu.

Więcej…

Szlakiem plantacji Południa, cz. 4

Autor: Madeline

plantacje_cz4_tytWyruszamy bardziej na północ – do Tennessee.

Tam pod Nashville znajduje się posiadłość siódmego Prezydenta Stanów Zjednoczonych Andrew Jacksona.

W Hermitage tuż przy wejściu trafiamy do multimedialnego muzeum z kinem oraz świetnie wyposażonego sklepu z pamiątkami.

Dowiedzieć można się naprawdę dużo, ale trudno jest się tu wczuć w życie plantacji. Na szczęście, gdy wychodzimy już z nowoczesnego budynku, mamy przed sobą pięknie zagospodarowaną plantację bawełny. Ruszamy żwirową ścieżką do pierwszej połowy XIX w.

Więcej…

Kompania piechoty w marszu i linii bitewnej

opracował: Smednir

a1

 

Więcej…

Więcej artykułów…