Polish (Poland)English (United Kingdom)
Start After Action Reports 2011

2011

Kalisz 7-9.10.2011 r.

There are no translations available.

autor: srg Blue Savage (58th NYSV Regiment)

Jest takie miejsce w naszym kraju gdzie, raz do roku na zakończenie sezonu, zbierają się najtwardsi rekonstruktorzy ACW (czyt. ci, których nie dotknął areszt domowy).
Tym miejscem jest Kalisz-Zawodzie, który po raz drugi gościł tych, niebaczących na tnące szpony chłodu i wizję morderczej musztry, herosów.

Po kolei. W piątkową noc przy ognisku weterani snuli wesołe, czasem smutne, a czasem przerażające opowieści z tegorocznych kampanii. Niektórzy sięgali pamięcią nawet wojny z Meksykiem.
Natchnieni bohaterskimi wyczynami udaliśmy się na zasłużony wypoczynek w drewnianej chacie. Całonocnej warty przy ognisku podjął się Bob z „Zuzią”. „Zuzia” to młody karabin, więc Bob przez resztę nocy musiał jej tłumaczyć opowieści.

 

 

Read more...

"VI Pola Chwały" Niepołomice, 23-25 września

There are no translations available.

autor: prv. Peter

P1140359Pięknie położony Królewski Zamek w Niepołomicach znajduje się na wzgórzu na granicy miasta. Roztacza się z niego widok na nadwiślańskie pola, za którymi widać początek prastarej Puszczy Niepołomickiej. Skraj tej puszczy łatwy jest do odwiedzenia, ale głębiej pozostaje dziki, podmokły i pełna zwierza (nawet Bison bonasus tam występuje) o czym donosił nasz konfederacki zwiadowca Czarek.

W pięknej tej krainie po raz kolejny gościli z wizytą przedstawiciele wielu formacji wojskowych z różnych epok, często (dla równowagi) reprezentujących przeciwne strony dawnych konfliktów. Obozowisko XIIII Legionu Rzymskiego pilnie obserwowały grupy zbrojne Celtów i Gotów. Armia C.K. pilnie śledziła wojska Carskie, podobnie jak wojsko Księstwa Warszawskiego.

Read more...

Yorktown 1862 - Kłodzko 2-4 września 2011

There are no translations available.

autor: Kargen

opfrstW pierwszych dniach września, Anno Domini 2011 w granice kłodzkiej twierdzy ściągnęły pułki obu walczących stron. Czas był przedni, pogoda dopisywała wspaniale, leciutki wiatr w żadnym wypadku nie zakłócał wieczornego ogniska. Mimo, iż teren ten od lat należał do konfederackiego dowódcy, jako pierwsi zajęli go Federalni. 58 Pułk z Nowego Yorku, za nic mając sobie obecność jeszcze samotnego gospodarza, rozłożył się z obozem czekając na niczego nie spodziewających się Południowców. Na szczęście kapral nasz telegrafem komórkowym ostrzegł nadciągające oddziały zatem do nieszczęścia niedoszło.

Read more...

Piknik Hippiczny - Ptaki k/Siennicy 22-24 lipca 2011

There are no translations available.

W dniach 22-24 lipca 2011 r. miała odbyć się nasza cykliczna, regimentowa impreza pod nazwą Przemarsz im. Pieszej Kawalerii Stonewall'a Jacksona w Twierdzy Kłodzkiej. Patronacką "bitwą" tego spotkania miał być podobnie jak w zeszłym roku Oblężenie Yorktown w 1862 (Siege of Yorktown 1862). Z uwagi na nadzwyczajne warunki atmosferyczne, a szczególnie na zagrożenie powodziowe i prawie biblijny Potop w Kotlinie Kłodzkiej, impreza została w tym terminie w trybie awaryjnym odwołana. Jednakże nic nie jest w stanie odwieść części z nas od wykorzystania dobrej pogody, wolnego weekendu i chęci spotkania. Wykorzystaliśmy zaproszenie organizatorów VI Pikniku Hippicznego organizowanego przez Harcerską Szkołę Jazdy w Ptakach. W ramach imprezy były również prezentacje kilku grup rekonstrukcyjnych m.in. 7 Pułku Ułanów Lubelskich, Powstańców Warszawskich z Batalionu Parasol i innych.

Read more...

Chancellorsville 1863 - Żelezne 10-12.06.2011

There are no translations available.

battle_of_chancellorsvilleW dniach 10-12 czerwca 2011 w miejscowości Zelazna na Morawach koło Brna odbyła się impreza rekonstruktorska upamiętniająca bitwę pod Chancellorsville z roku 1863.

Zapraszamy do zapoznania się z relacją naszego forumowego kolegi Czarka, który w Żelazne wystąpił jako kofederacki zwiadowca.

autor: Czarek

Właśnie powróciłem z wyprawy. Tym razem gościłem w Czeskim miasteczku Zelezne niedaleko Brna, gdzie 9th New York Regiment Militia - zorganizowali rekonstrukcję jednej z bitew Wojny Secesyjnej- Chancellorsville 1863.
Pogoda dopisała znakomicie (bez deszczu, ale nie za gorąco), podobnie jak goście i uczestnicy.

Read more...

More Articles...