Polish (Poland)English (United Kingdom)
Start Relacje z imprez 2015

2015

Przemarsz w Puszczy Kozienickiej - październik 2015

kozp01mautor: Old Kris

Pomysł leśnego rajdu zagościł w naszych głowach w chwili gdy kończyliśmy pamiętny przemarsz krakowską dolina Shenandoah. Wraz z Piotrem postanowiliśmy, że zaszyjemy się na kilka dni w puszczańskie ostępy by zakosztować klimatu działań prowadzonych w stylu oddziałów rangersów czy też bushwhackers. Wybraliśmy moje rodzinne strony, a tym samym lasy Puszczy Kozienickiej. Nomen omen od stuleci areny działań oddziałów partyzanckich.

Pierwotne nasze plany musieliśmy jednak nieco zmodyfikować ze względu na zaistniałe okoliczności.

Ostatecznie po zaangażowaniu się w to przedsięwzięcie większej liczby żołnierzy 14-stki dowództwo ustaliło termin rajdu na 23- 25 października. Prócz konfederatów udział w nim wziął wojak z 58 NY, Pete Gordon.

Więcej…

Appomattox 1865 - Giżyn 2015 - zaproszenie

Serdecznie zapraszamy do Giżyna (woj. zachodniopomorskie) w dniach 24-26 lipca 2015. Odbędzie się tam impreza historyczna, z okazji zakończenia Wojny Secesyjnej.

Zapraszają mieszkańcy Giżyna, 58th New York State Volunteer oraz 14th Louisiana Infantry Regiment.

gizyn2015appompl

 

gizyn2015appomen

Appomattox Court House, 1865

apomclt01m

Środowy poranek 8 kwietnia 2015 r. zastał mnie w skromnej hali odlotów rozbudowywanego właśnie lotniska w podkrakowskich Balicach.

Mimo wczesnej pory było tłoczno – wielu rodaków wracało właśnie do rozsianych po świecie miejsc pracy po spędzeniu z rodzinami zakończonych niedawno Świąt Wielkanocnych.

Mój cel był jednak inny – choć z zaciskanych w dłoni kart pokładowych wynikało, że wyruszam w daleką drogę do wirginijskiego Lynchburga trasą prowadzącą przez Monachium i Charlotte w Północnej Karolinie, w rzeczywistości zaczynałem kolejną podróż w czasie, a moim celem był kwiecień roku 1865.

Więcej…