Polish (Poland)English (United Kingdom)
Start After Action Reports 2014

2014

Giżyn 2014 - pierwsze wrażenia

There are no translations available.

glendbit01

Giżyn, niewielka miejscowość w powiecie myśliborskim w zachodniej części Pomorza … na pewno?

Przynajmniej raz w roku staje się ona najbardziej południową na amerykańskim Południu, wsią, a to za sprawą ściągających tu z całej Europy zastępów wojaków obu stron konfliktu Wojny Secesyjnej.

Mieszkańcem Giżyna był bohater Południa płk. Heros von Borcke ze sztabu kawalerii generała J.E.B. Stuarta, do końca jego życia nad pałacem rodowym powiewała flaga Konfederacji, do dziś spoczywa on w rodzinnym grobowcu w parku giżyńskim nieopodal stadionu sportowego.

Read more...

27-28 czerwca Zamość "Mobilizacja u Brunia"

There are no translations available.

zambr04autor: Pogromca Siwków

Dnia 27 czerwca roku pańskiego 2014 nasz oddział wyruszył w kierunku Zamościa z pięknego Krakowa.

Poruszaliśmy się nocą, aby uniknąć wykrycia przez jankeskie patrole mogące utrudnić nam szybkie dotarcie do celu. Podróż na szczęście przebiegła szybko i bez większych kłopotów, głównie dzięki wspaniałemu dyliżansowi Gregoriusa.

Najważniejsze cele wyprawy pozostawały przed nami ukryte, oprócz tego oczywistego, jakim było wsparcie posiłkami twierdzy Zamość i odwiedzenie naszego towarzysza broni Brunia. Na miejsce dojechaliśmy późną nocą nieco zmęczeni podróżą. Rozłożyliśmy namioty i, wystawiwszy warty, poszliśmy spać.

Read more...

Giżyn 2014 - Glendale 1862 - plan imprezy

There are no translations available.

Zamieszczamy plan tegorocznej imprezy w Giżynie.
Impreza odbędzie się w dniach 24-27 lipca 2014, z czego główne działanie prowadzone będą w sobotę 26 lipca.

Grupy i/lub osoby indywidualne z wyposażeniem wojskowym ewentualnie cywilnym ubiorem z epoki, które nie dostały zaproszenia a chcą wziąć udział w imprezie Glendale 1862 - Gizyn 2014, proszone są o kontakt mailowy na This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

Serdecznie zapraszamy!

glend_pl_m

16-18 maja 2014 - Cold Harbor 1864, Bzince, Słowacja

There are no translations available.

autor: Peter

bzince2014_02Nasz oddział wziął udział w niedawnej imprezie rekonstruktorskiej na Słowacji, w  Bzincach pod Javorinou. Poniżej przedstawiamy relację z tej imprezy autorstwa Petera. Zdjęcia własne i kolegów ze Słowacji.

 

„Pięciu wspaniałych”, z kraju Polan, będących przez trzy dni nie tylko duszą ale i ciałem żołnierzami z czasów amerykańskiej Wojny Secesyjnej, wybrało się w na trzy dni na Słowację w okolice przygranicznej miejscowości Bzince pod Jovorinou.

Celem było uczestnictwo w zaplanowanej imprezie rekonstrukcyjno-historycznej, pod hasłem „Bitwa o Cold Harbor1864”.
Bzince znajdują się obok Nowego Mesta Nad Vahom, a za pobliską górą, za sąsiada mają Czachtice, rodową siedzibę słynnej kobiety wampira Elżbiety Batory. Przystojni z natury rekonstruktorzy ACW muszą więc bardzo uważać w czasie nocnych wart, by nie dac się zjeść „pięknej władczyni”.

Read more...

Mobilizacja w Puszczy Kozienickiej

There are no translations available.

 

ponikwa05autor: Dawid

Przepiękne tereny Ponikwy w gminie Garbatka-Letnisko były miejscem naszej jednodniowej lecz jakże intensywnej zbiórki.  Niedziela, 16 marca, pogoda nie rozpieszcza od rana, deszcz ustępuje dopiero po przyjeździe do miejscowości docelowej. Ile radości daje widok szarego żołnierza pod bronią stojącego przy drodze, to Old Kris wskazujący na której posiadłości zostawimy nasze dyliżanse.

Jak przystało na dobrą armię najeżdżamy miejscowość z dwóch stron, ekipa z południa dojeżdża chwilę później przynosząc smutną informację. Gregoriusa zatrzymały obowiązki u siebie. Stan liczebny wyniósł sześciu żołnierzy, za to morale były bardzo wysokie. Mundury przywdziane, sprzęt założony, broń w ręce, a więc wymarsz…. ale jeszcze chwila, Kris zaskakuje nas prezentem kwatermistrzowskim, który z wielkim trudem było upchać do chlebaka.  Przemarsz wywołał zdziwione miny kierowców mijających uzbrojoną kolumnę ludzi.

Read more...

More Articles...