Polish (Poland)English (United Kingdom)
Start Artykuły Bitwy i Kampanie

Bitwy i Kampanie

Tajemnica „świecących” ran

swr04Wokół każdego wydarzenia historycznego tworzy się swoisty folklor, którego częścią są niesamowite opowieści.

Na polach bitew pojawiają się anioły (jak te pod Mons w czasie Wielkiej Wojny), żołnierze ruszają w bój z przeczuciem niechybnego zgonu, rodzinne pamiątki zatrzymują złowrogie kule.

Wojna secesyjna też jest pełna takich opowieści. Jedna z nich znalazła nieoczekiwane, naukowe wyjaśnienie...

Bitwa pod Shiloh 1862 roku była najkrwawszą (do tego momentu wojny) bitwą w dziejach Stanów Zjednoczonych. Straty obu stron sięgnęły blisko 24 tysięcy żołnierzy, z czego 16 tysięcy stanowili ranni.

Więcej…

Bitwa pod Glendale 30.06.1862

glend_art_01

autor: Clayton

Bitwę pod Glendale stoczono 30 czerwca 1862 r., na terenie hrabstwa Henrico w Wirginii. Stanowiła ona przedostatni epizod Bitwy Siedmiodniowej, części Kampanii Półwyspowej.

Po bitwie pod Gaines’ Mill, unijna Armia Potomku, dowodzona przez generała majora George’a B. Mc Clellana, wycofywała się w kierunku rzeki James, oczekując na wsparcie federalnych kanonierek i możliwą ewakuacje z Półwyspu Wirginijskiego.

Zamiarem generała Roberta E. Lee, głównodowodzącego konfederackiej Armii północnej Wirginii, było odcięcie drogi odwrotu przeciwnika pomiędzy White Oak Swamp i Malvern Hill.

Więcej…

Bitwa o Fort Darling - 15 maja 1862

fort_darl_01
W czwartek 15 maja 1862 roku flotylla pięciu unijnych okrętów wpłynęła w górę rzeki James, w kierunku Richmond - stolicy Konfederacji. Były to jednostki: USS Aroostook, USS Port Royal, USS Naugatuck, oraz pancerniki USS Monitor i USS Galena.

Od czasu opuszczenia przez siły konfederackie bazy morskiej w Norfolk i zajęcia jej przez wojska unijne pod wodzą gen. Wool'a, dolna część rzeki była pozbawiona obrony. Okręty federalne dotarły do fortu Darling na Urwisku Drewrey'a, w odległości ok. 8 mil od Richmond.

Więcej…

Najważniejsze operacje wojskowe z udziałem kawalerii, cz. III

kawaleria6bautor: Szymon Gołębiewski

Bitwa pod Trevilian Station (11-12 czerwca 1864 r.)

Największa bitwa kawaleryjska amerykańskiej wojny secesyjnej stoczona został w czasie działań generała U.S. Granta przeciwko Richmond i Petersburgowi, które miały miejsce w 1864 r. Na początku czerwca tego roku ofensywa wojsk Unii na froncie wschodnim zdecydowania straciła rozmach. Niepowodzenia i brak sukcesów w czasie zmagań pod Spotsylvania Court House w dniach od 8 do 21 maja, a następnie krwawe odparcie 3 czerwca ataku federalnego w czasie walk pod Cold Harbor, spowodowały silne naciski na Granta, od którego poczęto domagać się zdecydowanego zwycięstwa. Miało to ścisły związek ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi. 

Więcej…

Najważniejsze operacje wojskowe z udziałem kawalerii, cz. II

kawaleria5bautor: Szymon Gołębiewski

Bitwa pod Brandy Station (9 czerwca 1863)

Była to jedna z największych bitew kawaleryjskich stoczonych podczas amerykańskiej wojny secesyjnej, gdyż spośród około 20 000 żołnierzy biorących w niej udział około 17 000 służyło w kawalerii.

Bitwa pod Brandy Station jest także uważana za początek kampanii gettysburskiej. Armia Północnej Wirginii szykowała się wtenczas do swojej drugiej inwazji na terytorium Unii. Dlatego też kawaleria Armii Potomaku w sile 8000 oficerów oraz podoficerów i szeregowców, przy wsparciu 3000 żołnierzy piechoty, zdecydowała się zaatakować kawalerzystów Jeba Stuarta stacjonujących w okolicy Brandy Station.

Więcej…

Więcej artykułów…