Polish (Poland)English (United Kingdom)
Start After Action Reports 2011 Konferencja "W 150 lecie wojny secesyjnej", 11-12 maja, Katowice

Konferencja "W 150 lecie wojny secesyjnej", 11-12 maja, Katowice

There are no translations available.

DSCF8382W dniach 11-12 maja br. mieliśmy okazję wziąć udział w ogólnopolskiej studencko-doktoranckiej konferencji naukowej „W 150 lecie wojny secesyjnej”. Była to pierwsza tego typu konferencja w Polsce w całości poświęcona wojnie secesyjnej. Głównym organizatorem tego wydarzenia było Studenckie Koło Naukowe Historyków Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Patronat honorowy nad imprezą objął dziekan Wydziału Nauk Społecznych UŚ, prof. zw. dr hab. Wiesław Kaczanowicz.Konferencja została podzielona na dwa panele historyczne: Panel pierwszy, który zdominował całe wydarzenie – „Dzieje wojny secesyjnej” oraz Panel drugi (rozpoczął się w połowie drugiego dnia) – „Wojny domowe świata nowożytnego”. W trakcie pierwszego panelu jankeski kapral zaprezentował krótki film propagandowy prezentujący nasze grupy.Do Katowic zjechało się wielu znamienitych i znanych w kręgu miłośników wojny secesyjnej historyków i pasjonatów, a wśród nich m.in. dr Łukasz Niwiński, światowej klasy specjalista od obozów jenieckich i badacz m.in. losów Polaków na Południu. Wśród prelegentów poznaliśmy osoby, które aktywnie udzielają się na forach internetowych lub publikują artykuły w znanych ogólnopolskich czasopismach historycznych. Z naszej strony 58 nowojorski reprezentował Blue Savage, Old Savage i Jankes62. Po stronie jedynie słusznej, 14 luizjański reprezentowali Memento, Peter i Smednir. Magda tym razem zaprezentowała się z wyjątkowo kobiecej strony, dla odmiany przywdziewając piękną, południowokarolińską suknię.  

 

11 maj

Niestety na wskutek problemów z dojazdem, spóźniliśmy się na bardzo interesująco zapowiadającą się prelekcję Zbigniewa Mazuraka poświęconą kwestii niewolnictwa, czy była główną przyczyną wybuchu wojny. Z braku czasu temat nie został przez autora wyczerpany. Szczęśliwie dla nas, każdy zainteresowany będzie miał okazje zapoznać się z pełna wersja artykuł pana Zbigniewa; dostaliśmy oficjalną zgodę na jego publikację na łamach naszego portalu. Wśród innych ciekawych prelekcji, na wyróżnienie zasługuje prelekcja Michała Staniszewskiego o trzeciej bitwie po Murfreesboro oraz prezentacja Juliusza Tomczaka (znanego na forum historycy.org jako Lanciarius) o konfederackiej piechocie w oczach europejskich obserwatorów wojskowych. Tego dnia odbyły się także interesujące prelekcje m.in. na temat konstytucji Konfederacji, Gustave Magnitzkym czy bitwie o Krater 30 lipca 1864r. Po zakończeniu prelekcji miała miejsce projekcja filmu dokumentalnego „Wojna secesyjna” zrealizowanego przez znanego nam Jakuba „Bydgoszczaka” Wróbla. Pierwszy dzień obrad został zakończony pokazem musztry, oczywiście w naszym wykonaniu na deptaku przed Wydziałem Nauk Społecznych. Teren był dość nieprzychylny, między dwoma masywnymi budynkami uniwersytetu, na brukowanym chodniku pomiędzy skrawkami wydzielonej zieleni. Teren został odgrodzony i zabezpieczony przez kolegów rekonstruktorów odtwarzających amerykańskich marines. Po zaprezentowaniu wszystkich podstawowych chwytów bronią, przeszliśmy do strzelania szeregami i rotami. Dowodził nami jankeski kapral, i trzeba przyznać, że jak na jankesa, poradził sobie wyjątkowo dobrze. Huk wystrzałów niósł się dobrze, publiczność tonęła w dymie a siarkowodór dało się wyczuć na całym deptaku. Sam pokaz nie trwał dłużej niż 20 minut, później oddaliśmy inicjatywę (czyt. karabiny) znajomym i publiczności. Wszystkich zainteresowanych uczyliśmy prawidłowych chwytów bronią i strzelania. Staraliśmy się odpowiedzieć na liczne pytania, czasami bardzo szczegółowe. Cisza nad budynkami UŚ nastała dopiero tuż przed godziną 19. 

 

DSCF8322

 

Zgodnie z harmonogramem Konferencji, po części oficjalnej odbyła się ta nieoficjalna, czyli pełna, na zdrowych zasadach naukowo-rekonstrukcyjnych integracja przy kufelku zimnego piwa. Niestety wszystko co dobre, szybko się kończy, nasi sympatyczni jankesi musieli wracać do swoich domowych pieleszy, a reprezentanci walecznego Południa korzystając z gościnności Petera pojechali na nocleg do Zabrza. W międzyczasie dołączył do nas Willi, który ostatecznie bohatersko zdecydował się nam towarzyszyć do rana. U Petera w Zabrzu kulturalnie świętowaliśmy secesję do późnych godzin nocnych…   

 

12 maj

Drugi dzień Konferencji rozpoczął się z mocnym przytupem od prelekcji doktora Łukasza Niewińskiego o obozach jenieckich podczas wojny secesyjnej (na naszej stronie publikowaliśmy już artykuł Łukasza o Walerym Sulakowskim). Następną prelekcję o funkcjonowaniu obozu w Elmirze wygłosił Damian Machaj. Po przerwie, jeden z najbardziej interesujących tematów na Konferencji zaprezentował mgr Tomasz Zając. Tematem jego prelekcji był udział Górnoślązaków w amerykańskiej wojnie domowej. Również z tym artykułem będzie można się zapoznać; Tomek wyraził zgodę na publikację rozszerzonej wersji artykuł.Na nieszczęście naszych jankesów, drugiego dnia obrad miała miejsce bardzo interesująca prezentacja nawiązująca do historii ich regimentu. Michał Chlipała, specjalizujący się w historii 58go pułku piechoty z Nowego Jorku, ujawnił nowo co odkryte listy pułkownika Krzyżanowskiego. Na zakończenie panelu poświęconego wojnie secesyjnej, głos zabrała pani Anna Stocka z Uniwersytetu w Białymstoku na temat artykułów opublikowanych w prasie warszawskiej w drugiej połowie XIXw. nawiązujących do zabójstwa Abrahama Lincolna. Być może pod koniec roku uda nam się opublikować artykuł na naszej stronie.Z braku czasu, naszych dalszych strzeleckich planów i niesprzyjającej pogody, która nie skłaniała do całodziennego chodzenia w pełnym uniformie, po zakończeniu Pierwszego Panelu, postanowiliśmy pożegnać się z gośćmi i organizatorami Konferencji. Impreza, przy nieco mniejszej frekwencji niż dnia pierwszego, trwała w najlepsze. Z Peterem i w towarzystwie Michała Chlipały zdecydowaliśmy pojechać na strzelnicę do Chorzowa, gdzie pod czujnym okiem Willego zamierzaliśmy przetestować nasze nowe-stare rewolwery. Wczesnym wieczorem, zmęczeni ale zadowoleni z obecności na Konferencji i osiągniętych wyników na strzelnicy wróciliśmy do Krakowa.

 

DSCF8327o

 

Podsumowanie

W tej krótkiej relacji nie wymieniłem wszystkich tematów, które były prezentowane na Konferencji. Należy jednak podkreślić, że wszyscy zaproszeni goście prezentowali bardzo wysoki poziom merytoryczności, fachowości i znajomości tematu wojny secesyjnej. Na Konferencję przyjechali studenci i pracownicy naukowi wyższych uczelni m.in. z Poznania, Białegostoku, Warszawy, Krakowa, Katowic i Łodzi, co także zaowocowało nowymi znajomościami. Szkoda, że nie udało się zaprosić na Konferencję na pana Grzegorza Swobody, Jarosława Wojtczaka czy Jana Szkudlińskiego. Nie wątpię jednak, że nadarzy się jeszcze okazja poznać tych panów.Pozostaje mieć tylko nadzieję, że tego rodzaju spotkania naukowe wejdą w kalendarium akademickich kół naukowych i będą cyklicznie organizowane w Polsce. Na zakończenie chciałbym podziękować wszystkim jankesom, że pomimo niewdzięcznego terminu konferencji, udało im się jednak przyjechać, Magdzie, że nadal potrafi zaskoczyć i uraczyła nas piękną suknią oraz Peterowi i Memento, za przyjazd i cały wysiłek organizacyjny jaki włożyli.

autor: Smednir

Zdjęcia: Tomasz Zając