Polish (Poland)English (United Kingdom)
Start Articles Weapon Tytoń w czasach wojny secesyjnej

Tytoń w czasach wojny secesyjnej

There are no translations available.

tyto01W czasach wojny secesyjnej, podobnie jak dzisiaj, można było na kilka sposobów oddawać się nałogowi tytoniowemu.

Pierwszym było zażywanie tabaki. Przechowywano ją w tabakierach, wykonanych z różnych materiałów, często bardzo drogich. Kosztowna tabakiera świadczyła o wysokiej pozycji społecznej właściciela. Oczywiście, jeśli odtwarzamy szeregowego żołnierza, tabakierka również powinna o tym świadczyć.

Tabakę przyjmowano, wciągając ją nosem lub wkładając odrobinę między wargę a dziąsło.

 

tyto02

tyto03

tyto04

 

Najpopularniejszym sposobem przyjmowania nikotyny było palenie tytoniu w fajce.

Używano kilku rodzajów fajek

– glinianej – najstarsza wersja fajki, używana od XVI wieku; była wypalana albo w całości z gliny, albo gliniana była jedynie główka, a cybuch wykonywano z trzciny lub podobnego materiału;

tyto05

tyto06

tyto07

 

– z kaczana kukurydzy – typowy amerykański wynalazek;

tyto08

 

– z korzenia wrzośca – znana od początku XIX wieku i popularna aż do dzisiaj.

tyto09

tyto10

tyto11

 

Nie można zapomnieć o bardzo popularnym w czasach wojny secesyjnej tytoniu do żucia. Niestety w Polsce ten rodzaj tytoniu jest bardzo trudno dostępny.

tyto12

 

Zapewne wielu osobom hasło „palenie tytoniu 150 lat temu” skojarzy się z cygarami. Będzie to oczywiście skojarzenie jak najbardziej poprawne, gdyż cygara znano, lubiano i poważano. Jednak tak jak dzisiaj, tak i w czasach wojny secesyjnej był to sport dość kosztowny, i dla zwykłego żołnierza na froncie zwykle nieosiągalny.

tyto13

tyto14

tyto15

tyto16

 

Na koniec parę słów o najpopularniejszym dzisiaj produkcie tytoniowym, czyli o papierosach. 

Papierosy w Europie rozpowszechniły się po wojnie krymskiej (1853–1856). Ze Starego Kontynentu trafiły do Stanów Zjednoczonych, jednak dość nietypową drogą – przez Luizjanę i Teksas. Stąd rozprzestrzeniły się na inne stany.

Na początku wojny secesyjnej papierosy były ciągle bardzo rzadkim widokiem, używali ich tylko żołnierze z dwóch wspomnianych wyżej stanów. Co ważne, były to skręty robione ręcznie przez samych żołnierzy.

tyto17

W czasie wojny papierosy stawały się coraz bardziej popularne. W 1864 roku powstawała na Północy pierwsza manufaktura produkująca papierosy. Jednak ten wyrób aż do końca wojny był wytwarzany ręcznie.

Pierwsza maszyna do produkcji papierosów została opatentowana dopiero po wojnie, w 1873 roku. Papierosy z filtrem – takie, jakich używa się obecnie – znane były dopiero od 1940 roku.

tyto18