Polish (Poland)English (United Kingdom)
Start O nas FAQ

FAQ - najczęściej zadawane pytania

 

1. Ile to kosztuje?
Podane ceny są orientacyjne, zależne od kursu dolara lub funta

a) Kurtka mundurowa - 250-350zł
b) Spodnie - 100-200zł
c) Kapelusz 0-100zł
d) Ładownica (z pasem) - 180-200 zł
e) Kapiszonownik - 50-70zł
f) Klamra do pasa - 35-60zł
g) Pas główny - 30-60zł
h) Blacha piersiowa - 40-60zł
i) Chlebak - 50-60zł
j) Plecak - 250-300zł
k) Manierka - 100-150zł
l) Kubek - 10-80zł
m) Koc - 20-100zł
n) poncho przeciwdeszczowe - 120-150zł
o) Koszula, kalesony - 50zł
p) Buty - około 200zł
q) Okulary - 50-100zł
r) Broń długa - 700-2500zł

Jak ten sprzęt wygląda można zobaczyć TUTAJ

Z czego wynika, że zestaw dla początkującego rekruta (kapelusz, spodnie, koszula, chlebak, kubek, łyżka, talerz/miska, koc wełniany) to koszt ok. 250zł.
Sprzęt który należy zgromadzić do dnia egzaminu (kurtka mundurowa, ładownica, kapiszonownik, pas główny z klamrą, manierka, buty) to kolejne ok. 900zł.
Do tego dochodzi koszt broni.
Zazwyczaj nie kupuje się wszystkiego na raz, tylko cały proces trwa od kilu do kilkunastu miesięcy, więc wydatki są rozłożone w czasie. Poza tym czasami możne trafić na okazje i kupić niektóre elementy wyposażenia po bardzo korzystnych cenach.

2. Dlaczego odtwarzacie okres Wojny Secesyjnej a nie np. II WŚ?
Ponieważ interesujemy się historią Wojny Secesyjnej :) Jest to niezwykle interesujący konflikt z militarnego punktu widzenia. Łączy w sobie taktykę z czasów napoleońskich (początek wojny) z działaniami bardzo podobnymi do walk okopowych z I Wojny Światowej (koniec Wojny Secesyjnej).

3. Skąd jesteście, gdzie was najwięcej jest?
Najwięcej nas jest w Krakowie, Warszawie i okolicach. Oprócz tego pojedyncze osoby na Wybrzeżu, Górnym i Dolnym Śląsku, w Łodzi, Lublinie.

4. Gdzie kupić stroje/mundury/wyposażenie? Robicie je sami?
Przy pewnych, nawet niewielkich zdolnościach manualnych, niektóre rzeczy można bez problemu wykonać we własnym zakresie. Np. takie jak bielizna - koszula, kalesony, czy drobne elementy wyposażenia.
Większość sprzętu kupujemy za granicą, organizujemy kilka razy do roku wspólne zakupy, żeby zminimalizować koszty wysyłki. Zawsze więc można podłączyć się do zamówienia.

5. Dlaczego karabiny trzybączkowe?
Ponieważ jesteśmy oddziałem piechoty. A takie karabiny były podstawowymi karabinami piechoty. Przy strzelaniu w zwartych szeregach krótkie karabiny dwubączkowe są bardzo kłopotliwe. W związku z tym używamy tylko długiej, trzybączkowej broni. Nie ma wyjątków od tej zasady.

6. Dlaczego robicie okres rekrucki?
Z dwóch powodów.
Po pierwsze, żeby rekrut mógł zobaczyć na czym polega rekonstrukcja historyczna, żeby zaznajomił się z kolegami i zobaczył czy mu ta sytuacja odpowiada. Dzięki temu przy minimalnym nakładzie finansowym można zobaczyć jak to jest "na wojnie".
Po drugie chodzi też o to, żeby żołnierze zobaczyli, czy nowy kolega im odpowiada.

7. Dlaczego Panie nie mogą być żołnierzami?
Ponieważ odtwarzamy normę a nie wyjątki. A normą było to, że w wojsku służyli panowie. Podczas Wojny Secesyjnej zdarzyło się kilka przypadków, że kobiety służyły w wojsku, ale były to jednostkowe przypdaki. Dlatego w linii z karabinami służą u nas wyłącznie panowie.
Panie jeśli chcą udawać chłopaków w mundurach, mogą objąć funkcje dobosza, fajfera, trębacza lub służby medycznej. Chyba, że oszukają wszystkich, że są chłopakami...

8. Czy w oddziale można pełnić funkcję tylko liniową?
Piechota ma największą wartość, kiedy dysponuje dużą siłą ognia. Dlatego podstawą w naszym oddziale jest żołnierz z karabinem. Jednak jeśli ktoś ma ochotę na rekonstruowanie np. chirurga, kucharza, kowala, rusznikarza, czy też osoby cywilnej będącej przy wojsku, np. fotografa, to również serdecznie zapraszamy.

9. Czy są jakieś opłaty, składki itp.?
Zarówno żołnierze jak i rekruci uiszczają niewielkie składki na rzecz regimentu, z których finansujemy utrzymanie naszego serwisu internetowego i zakup sprzętu służącego całemu oddziałowi - namiot, sprzęt obozowy itp.

10. Jak duże są "secesyjne" imprezy rekonstruktorskie?
Te które organizujemy w Polsce wspólnie z naszymi Jankesami z 58th NY - od kilku do ok. 80 osób.
Te na które jeździmy za najbliższe granice - do kilkuset osób. Te na które można wybrać się do USA - do kilkudziesięciu tysięcy osób.

11. Gdzie jeździcie na imprezy?
Głównie do Czech, do Niemiec i na Słowację. Ci zasobni w czas i pieniądze ;) również do USA.
Sami organizujemy też ćwiczenia, manewry, przemarsze w Polsce, oraz coroczną, międzynarodową imprezę w Giżynie - można o niej poczytać choćby TU

12. Z kim się kontaktować w sprawie przystąpienia do oddziału?
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

13. Jakie są podstawowe porady dla początkujących?
- schudnij
- patrz na oryginalne, historyczne fotografie żołnierzy z epoki - mają one znacznie większą wartość niż najbardziej nawet kwieciste przemowy kolegów-rekonstruktorów
- pamiętaj, że podstawowe nakrycie głowy żołnierza Konfederacji to kapelusz a nie kepi
- im mniej sprzętu tym lepiej
- nigdy nie kupuj sprzętu bez konsultacji z podoficerem - zaoszczędzisz w ten sposób pieniędzy i nerwów
- twój karabin jest ważniejszy niż twoja dziewczyna - dbaj o niego - broń czyścimy po każdym strzelaniu na imprezie, potem "dopieszczamy" ją w domu
- koleżeństwo, uprzejmość i działanie dla dobra grupy to najpiękniejsze cechy rekruta i żołnierza