Polish (Poland)English (United Kingdom)
Start After Action Reports 2013 Jesienne manewry w okolicach Pasternika - 16 XI 2013

Jesienne manewry w okolicach Pasternika - 16 XI 2013

There are no translations available.

strzelanie_w_krakowie1autor: Pastesz

Zimny, mglisty listopadowy poranek, zasadniczo nieróżniący się niczym od innych listopadowych poranków. Nagle senną ciszę przerywa seria głośnych wystrzałów – oto 14 Pułk Piechoty z Luizjany postanowił udowodnić, że nie zamierza zapadać w sen zimowy. A przynajmniej na razie ;)


Kraków jest miejscem, w którym torów strzeleckich nie brakuje. Z tego też powodu postanowiliśmy wypróbować inną niż do tej pory lokalizację, a mianowicie strzelnicę na Pasterniku.

Oczywiście na strzelnicę najlepiej (no może nie najlepiej, ale na pewno najbardziej klimatycznie) dostać się forsownym marszem przez błotniste drogi oraz bezdroża. Wyruszyliśmy więc tuż po godzinie 9 z Bronowic Małych w kierunku północno-zachodnim. Naszym przewodnikiem był (o ironio!) żołnierz Północy, w szerszych kręgach znanych jako Killer. Opracowana przez niego trasa była niezmiernie malownicza i obfitująca w niebanalne miejsca. Pierwszym z nich był jeden z fortów austrowęgierskiej Twierdzy Kraków. Mimo znacznych zniszczeń, jakich dokonał czas i poszukiwacze metali wszelakich, fort nadal prezentuje się dumnie. Nie stracił również swoich walorów obronnych, co potwierdziliśmy, oddając kilka salw ze strzelnic przy bramie :)
strzelanie_w_krakowie2
na Forcie
Z urokliwego wzgórza, na którego zboczu przycupnął fort, zeszliśmy pospiesznie w kierunku linii kolejowej, ażeby po kilku kilometrach, nieopodal stacji Kraków Mydlniki Wapiennik stanąć w opuszczonym od lat 70. kamieniołomie. Mimo że już od dawna nieużywany, kamieniołom kryje wiele śladów dawnej infrastruktury przemysłowej. Jakie? Tego nie zdradzę, poszukiwania pozostawiam zainteresowanym ;)
Od tego punktu trasa przemarszu wiodła lasami i zagajnikami, w dużej mierze pokrytymi okopami z obydwu wojen światowych. Mimo upływu czasu umocnienia są bardzo dobrze zachowane!
I tak, przedzierając się przez zarośla, znaleźliśmy się wreszcie na strzelnicy, ażeby rozpocząć zmagania o konfederacką sztabę złota ;)
Rywalizacja była zacięta, w powietrzu fruwał ołów oraz drzazgi ze stojaków na tarcze, a z każdym wystrzelonym pociskiem nastrój wśród zgromadzonych był coraz lepszy.
Ostrzał tarcz z wizerunkami złych jankesów zakończyliśmy około godziny 16. Bezapelacyjnym zwycięzcą okazał się Peter i to jemu właśnie przypadła drogocenna nagroda.
strzelanie_w_krakowie4
Pozostając w klimacie, przenieśliśmy się do pobliskiej kawiarni, ażeby wysłuchać relacji sierżanta Smednira z Gettysburga, Nowego Orleanu i Waszyngtonu oraz porozmawiać przy kubku herbaty i misce bigosu na tematy życiowe i filozoficzne.
Posiedzenie zakończyliśmy około godziny 18 i choć ze smutkiem, ale rozjechaliśmy się, każdy w swoim kierunku.

Jako „główny mąciciel całego zamieszania” jestem bardzo rad z faktu, że nasz sobotni wypad zakończył się pewnym taktycznym powodzeniem, a uśmiechy gościły zarówno na twarzach żołnierzy, jak i przybyłych na strzelnicę gości, którym z tego miejsca serdecznie dziękuję za obecność!