Polish (Poland)English (United Kingdom)
Start Articles Weapon Jak spakować tornister i zrolować koc (cz.2)

Jak spakować tornister i zrolować koc (cz.2)

There are no translations available.

Autor: Jason Goodnite (26th North Carolina Regiment)

koc01

Rolowanie koca

Zrolowane koce wykorzystywane były przez żołnierzy na całym świecie, przez wiele stuleci. Żołnierze używali ich do przenoszenia swojego dobytku nawet podczas II Wojny Światowej. Wojna Secesyjna nie jest tu żadnym wyjątkiem. Użycie zrolowanych koców podczas Wojny Secesyjnej jest bardzo dobrze udokumentowane zarówno poprzez źródła pisane jak i fotograficzne.

Nie ma jednego, poprawnego, „jedynie słusznego” sposobu rolowania koca. W rzeczywistości regulaminy wojskowe w ogóle nie wspominają o użyciu zrolowanych koców, a tym bardziej o tym jak koce rolować. Dlatego istniało wiele wariantów, każdy dostosowany do osobistych preferencji i wygody użytkownika. Metoda tu opisana jest jedną z wielu, którą autor uznaje za najbardziej wygodną, przy czym zaznacza również kilka możliwych wariantów.

Jak zrolować koc:

1. Ułóż swój koc płasko i złóż go na pół wzdłuż dłuższego boku.

koc03

2. Następnie złóż swoją zapasową koszulę na pół, z rękawami wzdłuż tułowia. Ułóż koszulę tak płasko jak to możliwe.

3. Ułóż swoje skarpety płasko na koszuli. Jeśli masz dodatkowe ubranie lub sprzęt, umieść je w ten sam sposób. Jednak weź pod uwagę, że im więcej rzeczy umieścisz w kocu, tym będzie bardziej pękaty.

koc04

4. Zroluj koc, skręć go, zwiąż razem jego końce. Warto przewiązać koc również w połowie długości rolki.

koc05

koc06

5. Umieść koc na lewym ramieniu, drugi koniec koca powinien być po prawej stronie mniej-więcej na wysokości pasa głównego. Umieszczenie koca na lewym ramieniu pozwala na wygodne strzelanie.

 

Przenoszenie gumowanego poncha/płachty:

Postanowiłem ten temat umieścić w osobnym rozdziale, ponieważ istnieją trzy sposoby na przenoszenie poncha. Zastosowanie każdego z nich zależy od osobistych preferencji.

1. Po pierwsze poncho/płachta mogą być zrolowane razem z kocem w ten sposób, żeby poncho tworzyło zewnętrzną warstwę.

koc07

Dzięki tej metodzie otrzymujemy niezłą wodoodporność całego zestawu, przydatną przy złej pogodzie. Jednak przy wysokich temperaturach, gumowany materiał robi się gorący, przez co jest niezbyt przyjemny w przenoszeniu. Przy rolowaniu koca razem z poncho cały zestaw zwiększa swoją objętość. Trzeba też wziąć pod uwagę, że ta metoda mocno utrudnia wydobycie poncha jeśli zajdzie potrzeba (należy rozwinąć cały zestaw, wyciągnąć poncho, następnie zrolować i zapiąć koc).

2. Inną metodą jest złożenie poncha i owinięcie go oraz podwiązanie przy złożonych końcach koca.

koc09

Żeby cały zestaw dobrze się trzymał, przede wszystkim koc musi być porządnie związany. Złożone poncho musi mieć odpowiednią długość żeby prawidłowo układało się na kocu i nie odpadło.

Zaletą tej metody jest większy komfort noszenia zrolowanego koca, jednak nie zapewnia ona ochrony przed deszczem, tak jak pierwszy sposób.

3. Ostatnią metodą przenoszenia poncha jest zrobienie z niego osobnej rolki i założenie  razem ze zrolowanym kocem.

koc10

Ta metoda również nie zapewnia ochrony przed wilgocią, jednak dzięki niej poncho jest lepiej dostępne niż w metodzie pierwszej i trudniejsze do zgubienia niż w metodzie drugiej.

 

Uwagi dotyczące przenoszenia zrolowanego koca:

- Należy zawsze zwracać uwagę na porządne złożenie koca i skręcenie go po zrolowaniu. Dzięki temu będzie przylegał do ciała.

- Koc powinien przylegać do ciała, jednak nie powinien on przylegać zbyt ściśle. Konieczne jest nieco przestrzeni dla zapewnienia cyrkulacji powietrza. Należy też pamiętać, że im bardziej pękaty i cięższy koc, tym bardziej będzie uciążliwy przy noszeniu.

- Ułóż koc w ten sposób, żeby związane końce umieścić nieco za prawym biodrem. W ten sposób wygodniej będzie maszerować, jak również będzie łatwy dostęp do ładownicy.

- Zawsze poproś o pomoc przy rolowaniu i wiązaniu koca. To jest naprawdę praca dla dwóch osób. Rolowanie koca we dwójkę zajmuje chwilę, a dzięki pomocy kolegi mamy poprawnie i porządnie zrolowany koc, więc na pewno nie będzie żadnych przykrych niespodzianek podczas marszu.

- Tak jak w przypadku plecaka, manierkę z wodą zakładamy na sam koniec, na zrolowany koc. Dzięki temu mamy szybki i bezproblemowy dostęp do wody.

 

Mam nadzieję, że powyższe opisy i ilustracje, zarówno przedstawiające pakowanie plecaków, jak i rolowanie koców pozwolą Wam lepiej przygotować się do sezonu. Jestem przekonany, że ułatwi wam to opanowanie tego elementu rekonstrukcji historycznej. Wdaje mi się, że będzie to dla Was ciekawe doświadczenie, przybliżające do odtwarzania życia tych dzielnych ludzi sprzed 150 lat.

Jak pisał w 1862 roku generał brygady Richard S. Ewell „Droga do chwały nie może być obarczona zbyt wieloma bagażami”.