Polish (Poland)English (United Kingdom)
Start Relacje z imprez

Imprezy

Gettysburg - 17-18 września 2012 - część III

autor: Smednir

G1Obmacałem kilkadziesiąt dział, zapoznałem się z setką tablic. Przy każdej starałem się zatrzymać choćby na chwilę, uruchomić wyobraźnię i ujrzeć czających się w krzakach Konfederatów, tysiące żołnierzy w szarych mundurach. Działa z rezerw artylerii Ewella, tablice pułkowe informujące o ich dokładnej lokalizacji, w konkretnych dniach czy godzinach. Miejsca, gdzie poszczególne brygady koncentrowały swoje pułki przed pamiętnym atakiem Picketta.

Moją szczególną uwagę zwrócił pomnik upamiętniający żołnierzy z 11-go z Missisipi. Pułk wziął udział w ataku 3 lipca (Davis’ Brigade). Na cokole pomnika umieszczono mosiężną tabliczkę informującą o stratach, jakich doznał podczas walk. Są przerażające! Do 11-go pułku z Missisipi jeszcze wrócę.

Więcej…

"VI Pola Chwały" Niepołomice, 23-25 września

autor: prv. Peter

P1140359Pięknie położony Królewski Zamek w Niepołomicach znajduje się na wzgórzu na granicy miasta. Roztacza się z niego widok na nadwiślańskie pola, za którymi widać początek prastarej Puszczy Niepołomickiej. Skraj tej puszczy łatwy jest do odwiedzenia, ale głębiej pozostaje dziki, podmokły i pełna zwierza (nawet Bison bonasus tam występuje) o czym donosił nasz konfederacki zwiadowca Czarek.

W pięknej tej krainie po raz kolejny gościli z wizytą przedstawiciele wielu formacji wojskowych z różnych epok, często (dla równowagi) reprezentujących przeciwne strony dawnych konfliktów. Obozowisko XIIII Legionu Rzymskiego pilnie obserwowały grupy zbrojne Celtów i Gotów. Armia C.K. pilnie śledziła wojska Carskie, podobnie jak wojsko Księstwa Warszawskiego.

Więcej…

Chickamauga 1863 - Dolni Lhota 2-5.09.2010

czechy_tb01W dniach 3-5 września w miejscowości Dolni Lhota w Czechach odbyła się rekonstrukcja bitwy pod Chickamauga. Imprezę zorganizowało stowarzyszenie Czech American Civil War Association.

Bitwa pod Chickamauga była jedną z wielkich bitew Wojny Secesyjnej. W dniach 18-20 września 1863 roku 66 tys. Konfederatów pod wodzą gen. Bragga starło się z wojskami Unii pod dowództwem gen. Rosecransa i Georga H. Thomasa w liczbie 57 tys. żołnierzy. Bitwa zakończyła się całkowitym zwycięstwem Południa.

Więcej…

Giżyn 28-31 lipca 2016 - program imprezy

gizyn2016_program

Appomattox 1865 - Giżyn 2015 - zaproszenie

Serdecznie zapraszamy do Giżyna (woj. zachodniopomorskie) w dniach 24-26 lipca 2015. Odbędzie się tam impreza historyczna, z okazji zakończenia Wojny Secesyjnej.

Zapraszają mieszkańcy Giżyna, 58th New York State Volunteer oraz 14th Louisiana Infantry Regiment.

gizyn2015appompl

 

gizyn2015appomen

Więcej artykułów…