Polish (Poland)English (United Kingdom)
Start Relacje z imprez

Imprezy

Konferencja "W 150 lecie wojny secesyjnej", 11-12 maja, Katowice

DSCF8382W dniach 11-12 maja br. mieliśmy okazję wziąć udział w ogólnopolskiej studencko-doktoranckiej konferencji naukowej „W 150 lecie wojny secesyjnej”. Była to pierwsza tego typu konferencja w Polsce w całości poświęcona wojnie secesyjnej. Głównym organizatorem tego wydarzenia było Studenckie Koło Naukowe Historyków Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Patronat honorowy nad imprezą objął dziekan Wydziału Nauk Społecznych UŚ, prof. zw. dr hab. Wiesław Kaczanowicz.Konferencja została podzielona na dwa panele historyczne: Panel pierwszy, który zdominował całe wydarzenie – „Dzieje wojny secesyjnej” oraz Panel drugi (rozpoczął się w połowie drugiego dnia) – „Wojny domowe świata nowożytnego”. W trakcie pierwszego panelu jankeski kapral zaprezentował krótki film propagandowy prezentujący nasze grupy.Do Katowic zjechało się wielu znamienitych i znanych w kręgu miłośników wojny secesyjnej historyków i pasjonatów, a wśród nich m.in. dr Łukasz Niwiński, światowej klasy specjalista od obozów jenieckich i badacz m.in. losów Polaków na Południu. Wśród prelegentów poznaliśmy osoby, które aktywnie udzielają się na forach internetowych lub publikują artykuły w znanych ogólnopolskich czasopismach historycznych. Z naszej strony 58 nowojorski reprezentował Blue Savage, Old Savage i Jankes62. Po stronie jedynie słusznej, 14 luizjański reprezentowali Memento, Peter i Smednir. Magda tym razem zaprezentowała się z wyjątkowo kobiecej strony, dla odmiany przywdziewając piękną, południowokarolińską suknię.  

Więcej…

Książenice - Zjazd Roczny 2014

Zjazd1szer. Toublanc „Ricardo” Michelet

No i dopełniło się. Ruszam na spotkanie nowej, Wielkiej (mam nadzieję przygody). Oooogromny kawał drogi z tej mojej północy, ale co tam. Kilometry ginące pod kołami dyliżansu przybliżały mnie co raz bardziej do południowych krain. Im dalej na południe, tym południe stawało się głębsze ;-), o dziwo!

Pierwszy popas na gościnnej kwaterze Petera, battleflag w oknie niezawodnie wskazywała w czyich rękach znajdowała się placówka. Kilku nas Konfederatów, jak przystało, z błogosławieństwem Najwyższego i sierżanta, umilało sobie czas trenując ustawianie broni w kozły, na sympatycznej replice trawnika. Przybycie reprezentacji Jankesów, niestety przerwało męskie zabawy ;-) Piszę niestety nie z powodu Ich przybycia, ale z powodu, że „trawniczek” został udostępniony gościom na podściółkę pod posłania. Atmosfera zrobiła się rodzinna i nic nie wskazywało na istnienie „śmiertelnego” konfliktu pomiędzy obiema armiami.

Więcej…

Bzince 2013 - słowacki Gettysburg

bzin2013_03

Autor: Gregorius

Po raz kolejny do Bzinc na Słowacji wyruszył z Krakowa wóz taborowy z żołnierzami Armii Konfederacji. Wewnątrz wygodnie rozparci Smednir, Peter i ja – Gregorius. Miło jest mknąć słowacką autostradą w towarzystwie przyjaciół z Pułku, rozmawiać, śmiać się, planować kolejne spotkania i zmagania. Kilometry drogi jak wstążka nawijają się na koła i coraz bliżej do celu podróży. Miasteczko o nieco śmiesznej nazwie Bzince przyjmuje na siebie wielki ciężar. Na kilka dni stanie się Gettysburgiem. Czy sprosta temu wyzwaniu?

Więcej…

Zelezne, 10 Rocnik bitevni ukazky a doboweho taboreni 8-10.06.2012 r.

autor: Brat Szary

Relacja z imprezy okiem rekruta 14th LA Volunteers

cz1Dzień pierwszy

No to jedziemy. 6.00 rano. W dyliżansie Boba, klimatycznie, czuć XIX w. On sam skupiony, skoncentrowany, w  nowej, niebieskiej koszuli  od Freda (nikt takiej nie ma), na szyi bandana, spodnie od munduru, brogany. Najpierw po Janka „Sasa” do Łodzi. Prujemy aż miło świeżutko otwartą (bo jeszcze nie oddaną) autostradą. Szok, jedzie się świetnie, trudno uwierzyć, że to u nas, Bob jednak twierdzi, że zaraz po jakimś euro (?) ją zamkną, bo nie zdążyli z górną warstwą nawierzchni. Cóż, Bob to budowniczy, wie, co mówi. Sas przechwycony i do Czech! Z 14-tego z Luizjany będziemy tylko my. W radio same bzdury, jakieś euro, czy coś, jakiś pierwszy mecz z Grecją? Ktoś najwyraźniej oszalał. Przed nami bitwa! Cieszy obecność Janka, bo to rzadki gość, ostatnio widziany w lutym w Bobolicach. Uznaje tylko poważne imprezy, poważne bitwy, forsowne przemarsze a nie jakieś tam wystawki, „strata czasu”. Sas jest posiadaczem jedynej w oddziale „skałki” Brown Bess.

Więcej…

Bronisławów k/Piotrkowa Tryb. 22-23.01.2011 r. 150 rocznica wystąpienia Louisiany z Unii

loui_150_008mok_mW dniach 22-23 stycznia 2011 r. rekonstruktorzy z 14th Louisiana Infantry Regiment wraz z kandydatami do tego szczytnego miana spotkali się w ośrodku wypoczynkowym w Bronisławowie koło Piotrkowa Trybunalskiego. Spotkanie zostało zorganizowane z okazji 150-ej rocznicy wystąpienia stanu Louisiana z Unii (26.01.1861 r.) a przy tej okazji mając na uwadze zimową aurę dotyczyło także spraw organizacyjnych naszej grupy w 2011 roku.

Więcej…

Więcej artykułów…