Polish (Poland)English (United Kingdom)
Start Relacje z imprez

Imprezy

Książenice - Zjazd Roczny 2014

Zjazd1szer. Toublanc „Ricardo” Michelet

No i dopełniło się. Ruszam na spotkanie nowej, Wielkiej (mam nadzieję przygody). Oooogromny kawał drogi z tej mojej północy, ale co tam. Kilometry ginące pod kołami dyliżansu przybliżały mnie co raz bardziej do południowych krain. Im dalej na południe, tym południe stawało się głębsze ;-), o dziwo!

Pierwszy popas na gościnnej kwaterze Petera, battleflag w oknie niezawodnie wskazywała w czyich rękach znajdowała się placówka. Kilku nas Konfederatów, jak przystało, z błogosławieństwem Najwyższego i sierżanta, umilało sobie czas trenując ustawianie broni w kozły, na sympatycznej replice trawnika. Przybycie reprezentacji Jankesów, niestety przerwało męskie zabawy ;-) Piszę niestety nie z powodu Ich przybycia, ale z powodu, że „trawniczek” został udostępniony gościom na podściółkę pod posłania. Atmosfera zrobiła się rodzinna i nic nie wskazywało na istnienie „śmiertelnego” konfliktu pomiędzy obiema armiami.

Więcej…

Bzince 2013 - słowacki Gettysburg

bzin2013_03

Autor: Gregorius

Po raz kolejny do Bzinc na Słowacji wyruszył z Krakowa wóz taborowy z żołnierzami Armii Konfederacji. Wewnątrz wygodnie rozparci Smednir, Peter i ja – Gregorius. Miło jest mknąć słowacką autostradą w towarzystwie przyjaciół z Pułku, rozmawiać, śmiać się, planować kolejne spotkania i zmagania. Kilometry drogi jak wstążka nawijają się na koła i coraz bliżej do celu podróży. Miasteczko o nieco śmiesznej nazwie Bzince przyjmuje na siebie wielki ciężar. Na kilka dni stanie się Gettysburgiem. Czy sprosta temu wyzwaniu?

Więcej…

Zelezne, 10 Rocnik bitevni ukazky a doboweho taboreni 8-10.06.2012 r.

autor: Brat Szary

Relacja z imprezy okiem rekruta 14th LA Volunteers

cz1Dzień pierwszy

No to jedziemy. 6.00 rano. W dyliżansie Boba, klimatycznie, czuć XIX w. On sam skupiony, skoncentrowany, w  nowej, niebieskiej koszuli  od Freda (nikt takiej nie ma), na szyi bandana, spodnie od munduru, brogany. Najpierw po Janka „Sasa” do Łodzi. Prujemy aż miło świeżutko otwartą (bo jeszcze nie oddaną) autostradą. Szok, jedzie się świetnie, trudno uwierzyć, że to u nas, Bob jednak twierdzi, że zaraz po jakimś euro (?) ją zamkną, bo nie zdążyli z górną warstwą nawierzchni. Cóż, Bob to budowniczy, wie, co mówi. Sas przechwycony i do Czech! Z 14-tego z Luizjany będziemy tylko my. W radio same bzdury, jakieś euro, czy coś, jakiś pierwszy mecz z Grecją? Ktoś najwyraźniej oszalał. Przed nami bitwa! Cieszy obecność Janka, bo to rzadki gość, ostatnio widziany w lutym w Bobolicach. Uznaje tylko poważne imprezy, poważne bitwy, forsowne przemarsze a nie jakieś tam wystawki, „strata czasu”. Sas jest posiadaczem jedynej w oddziale „skałki” Brown Bess.

Więcej…

Bronisławów k/Piotrkowa Tryb. 22-23.01.2011 r. 150 rocznica wystąpienia Louisiany z Unii

loui_150_008mok_mW dniach 22-23 stycznia 2011 r. rekonstruktorzy z 14th Louisiana Infantry Regiment wraz z kandydatami do tego szczytnego miana spotkali się w ośrodku wypoczynkowym w Bronisławowie koło Piotrkowa Trybunalskiego. Spotkanie zostało zorganizowane z okazji 150-ej rocznicy wystąpienia stanu Louisiana z Unii (26.01.1861 r.) a przy tej okazji mając na uwadze zimową aurę dotyczyło także spraw organizacyjnych naszej grupy w 2011 roku.

Więcej…

Białystok 10.05.2013 - Konferencja "Czas wojny, czas pokoju. Stany Zjednoczone Ameryki w XIX wieku"

autor: Pastesz

pastesznakon210 maja bieżącego roku w Białymstoku odbyła się ogólnopolska studencko-doktorancka konferencja naukowa pod hasłem „Czas wojny, czas pokoju. Stany Zjednoczone Ameryki w XIX wieku”. Na owej konferencji zjawiła się jednoosobowa (nieliczna, acz silna duchem!) delegacja 14 Pułku Piechoty z Luizjany, którą stanowił autor niniejszego tekstu.

Już dzień wcześniej, kiedy późnym popołudniem przybysz z dalekiej Galicji wysiadł nieco zdezorientowany na dworcu w Białymstoku, widać było, że organizatorzy zadbali o każdy szczegół. Na peronie oczekiwał przewodnik, który udzielił wsparcia przy dźwiganiu niemałego bagażu i błyskawicznie przetransportował go do zawczasu przygotowanej kwatery.

Więcej…

Więcej artykułów…