Polish (Poland)English (United Kingdom)
Start Relacje z imprez

Imprezy

150-lecie obchodów bitwy pod Gettysburgiem - część II

Smednir-Gettyautor: Smednir

Znalezienie naszych kampanijnych kamratów, towarzyszy niedoli z 7-ego pułku piechoty z Florydy nie było zadaniem prostym. Kilka miesięcy wcześniej byliśmy umówieni, że nasza nieliczna kompania piechoty z Polski wzmocni szeregi żołnierzy z Florydy. Przyjęto nas bardzo entuzjastycznie. Dzięki uprzejmości weteranów, zostaliśmy solidnie doposażeni, dozbrojeni i zajęliśmy swoje miejsce w szyku i obozowisku. Ja z racji doświadczenia i zasług pełniłem funkcje kaprala. Parszywa rola…

Więcej…

Podziękowania za uczestnictwo w "Grenadierze 2012"

grenadier2012m

Stonetown 1-3.04.2011 - Drill and camp "po czesku"

stonet_2011_01W dniach 1-3 kwietnia 14th Louisiana Volunteer Infantry gościli u naszych południowych sąsiadów - Czechów.

Jak to uprzednio bywało impreza odbyła się w Stonetowen, westernowym miasteczku w okolicach Humpolca. Klimatyczne miejsce z zabudowaniami godnymi miast Dzikiego Zachodu oraz las i polana do ćwiczeń.

Impreza odbywała się od piątku do niedzieli i zawierała tyle wydarzeń, że ich opis zajmie jeszcze trochę czasu. Ale wrażenia - bezcenne, szczególnie, że Konfederatów oraz "naszych" Jankesów było ok 16, a uczestników ponad 30 żołnierzy piechoty, plus pełen działon z armatą.

autor: Madeline

 Przyjechaliśmy na miejsce. Ciemności, środek lasu. Moi współtowarzysze broni od razu weszli w rolę: „Co to za zasieki poustawiali tu ci cholerni jankesi?” – usłyszałam, kiedy mijaliśmy drewniany szlaban stojący pośrodku drogi. Przedzierając się przez chaszcze, dotarliśmy do obozowiska. Po jednej stronie namioty jankeskie, po drugiej nasze. Przy ognisku grzeją się zgodnie chłopcy z obu stron barykady. Podobno tym razem będzie więcej „ich” niż „nas”. Czyli prawdzie historycznej stanie się zadość. W każdym razie z 14 z Luizjany stawiła się znakomita większość. Po powitaniach rozpoczęło się rozbijanie namiotów. Przy świetle starej latarenki stanęły w rzędzie kolejne białe trójkąty. Dostałam swój namiot, duży, elegancki, za co wciąż jestem wdzięczna wszystkim, którzy się do tego przyczynili.

Więcej…

16-18 maja 2014 - Cold Harbor 1864, Bzince, Słowacja

autor: Peter

bzince2014_02Nasz oddział wziął udział w niedawnej imprezie rekonstruktorskiej na Słowacji, w  Bzincach pod Javorinou. Poniżej przedstawiamy relację z tej imprezy autorstwa Petera. Zdjęcia własne i kolegów ze Słowacji.

 

„Pięciu wspaniałych”, z kraju Polan, będących przez trzy dni nie tylko duszą ale i ciałem żołnierzami z czasów amerykańskiej Wojny Secesyjnej, wybrało się w na trzy dni na Słowację w okolice przygranicznej miejscowości Bzince pod Jovorinou.

Celem było uczestnictwo w zaplanowanej imprezie rekonstrukcyjno-historycznej, pod hasłem „Bitwa o Cold Harbor1864”.
Bzince znajdują się obok Nowego Mesta Nad Vahom, a za pobliską górą, za sąsiada mają Czachtice, rodową siedzibę słynnej kobiety wampira Elżbiety Batory. Przystojni z natury rekonstruktorzy ACW muszą więc bardzo uważać w czasie nocnych wart, by nie dac się zjeść „pięknej władczyni”.

Więcej…

150-lecie obchodów bitwy pod Gettysburgiem - część I

Gettyautor: Smednir

July 3, 1863

The Yankees had a strong line behind a fine stone wall. The Captain was the first to go down. I managed to get within 10 feet of the wall inspired by the courage and skill of our friends from Poland before I finally went down. Many a fine young Southern boy gave the last full measure for the Cause today.

Your Obt Svt. Acting First Sgt D. Hendrix

(Official Bulletin for August, 2013 of 7th Regiment of Floryda Volunteer Infantry Company K)

 

Obchody 150-lecia bitwy pod Gettysburgiem zapowiadały się wyjątkowo. Zaproszono wszystkie bardziej i mniej liczące się organizacje historyczne zajmujące się tematyką wojny secesyjnej, rozesłano tysiące zaproszeń do grup rekonstrukcyjnych, mediów, pisarzy i pasjonatów z całego świata.

Więcej…

Więcej artykułów…