Polish (Poland)English (United Kingdom)
Start Relacje z imprez

Imprezy

Giżyn 2014 - pierwsze wrażenia

glendbit01

Giżyn, niewielka miejscowość w powiecie myśliborskim w zachodniej części Pomorza … na pewno?

Przynajmniej raz w roku staje się ona najbardziej południową na amerykańskim Południu, wsią, a to za sprawą ściągających tu z całej Europy zastępów wojaków obu stron konfliktu Wojny Secesyjnej.

Mieszkańcem Giżyna był bohater Południa płk. Heros von Borcke ze sztabu kawalerii generała J.E.B. Stuarta, do końca jego życia nad pałacem rodowym powiewała flaga Konfederacji, do dziś spoczywa on w rodzinnym grobowcu w parku giżyńskim nieopodal stadionu sportowego.

Więcej…

Bitwa pod Chickamaugą - 19-22 IX 2013, część II

chatanogaautor: Clayton

Piątkowy poranek witaliśmy ze sporymi nadziejami – wreszcie poważna bitwa! Morale podniosła poranna wizyta w obozie sutlerów i przedpołudniowy drill i dress parade. Pierwszy sierżant, znany nam spod Gettysburga David, wyznaczył mnie wraz z trzema kolegami do pełnienia służby wartowniczej w obozie. Podbudowany tym dowodem uznania dla mojej znajomości Manual of Arms i wspominając słowa klasyka „Żołnierz powinien iść na służbę jak do ślubu!”, przygotowałem się starannie do owej uroczystej chwili, m.in. czyszcząc starannie buty. Okazało się to złą wróżbą. Po dotarciu na miejsce dowiedzieliśmy się od dowodzącego wartą majora, że tego dnia posterunki obsadza inna brygada, a nasz godny podziwu zapał możemy spożytkować w popołudniowej bitwie.

Więcej…

Przemarsz, ćwiczenia i pokaz - Czerwonka-Leszczyny - 24.11.12

autor: Old Kris

sdsds324 listopada po raz drugi z rzędu odbyło się w Czerwionce - Leszczynach na Śląsku spotkanie pod szyldem Wojna Secesyjna. Tym razem i moja skromna osoba wzięła w nim czynny udział wraz z moimi przyjaciółmi z 14th LA.  W podróż na Śląsk udałem się wspólnie z Szarym Bratem, który dotarł w moje okolice nie bacząc na trudy i niewygody publicznym środkiem transportu. W dalszą drogę ruszyliśmy już moim dyliżansem. Podróż dyliżansem, jako takowa podróż upłynęła w rytm tętentu końskich kopyt i basowego chrapania Braciszka. Na miejscu naszej zbiórki w Czerwionce oczekiwał na nas już Smednir wraz z Peterem i Claytonem. Jakże wspaniale było ujrzeć znów te poczciwe konfederackie gęby i poznać kolejną zacną personę, szarego brata – Claytona.

Więcej…

Wareckie Spotkania Czarnoprochowe - 04.06.2011

autor: Bob

war02W dniu 4 czerwca 2011 roku obyły się kolejne, szóste "Wareckie Spotkania Czarnoprochowe".
Imprezę zorganizowało  Bractwo Kurkowe Strzelców Czarnoprochowych Straży Zamkowej w Czersku i Stowarzyszenie Warecki Klub Strzelecki.
Przyjechali na nie zawodnicy z całej Polski. Wśrod nich nie zabrało i reprezantantów naszego 14th Louisiana Infantry Regiment, którzy przybyli aby zademonstrować braci strzeleckiej że nie tylko uczestniczymy w imprezach rekonstukcyjnych, ale też kultywujemy stare tradycje strzeleckie.

Więcej…

27-28 czerwca Zamość "Mobilizacja u Brunia"

zambr04autor: Pogromca Siwków

Dnia 27 czerwca roku pańskiego 2014 nasz oddział wyruszył w kierunku Zamościa z pięknego Krakowa.

Poruszaliśmy się nocą, aby uniknąć wykrycia przez jankeskie patrole mogące utrudnić nam szybkie dotarcie do celu. Podróż na szczęście przebiegła szybko i bez większych kłopotów, głównie dzięki wspaniałemu dyliżansowi Gregoriusa.

Najważniejsze cele wyprawy pozostawały przed nami ukryte, oprócz tego oczywistego, jakim było wsparcie posiłkami twierdzy Zamość i odwiedzenie naszego towarzysza broni Brunia. Na miejsce dojechaliśmy późną nocą nieco zmęczeni podróżą. Rozłożyliśmy namioty i, wystawiwszy warty, poszliśmy spać.

Więcej…

Więcej artykułów…