Polish (Poland)English (United Kingdom)
Start Relacje z imprez

Imprezy

Przemarsz, ćwiczenia i pokaz - Czerwonka-Leszczyny - 24.11.12

autor: Old Kris

sdsds324 listopada po raz drugi z rzędu odbyło się w Czerwionce - Leszczynach na Śląsku spotkanie pod szyldem Wojna Secesyjna. Tym razem i moja skromna osoba wzięła w nim czynny udział wraz z moimi przyjaciółmi z 14th LA.  W podróż na Śląsk udałem się wspólnie z Szarym Bratem, który dotarł w moje okolice nie bacząc na trudy i niewygody publicznym środkiem transportu. W dalszą drogę ruszyliśmy już moim dyliżansem. Podróż dyliżansem, jako takowa podróż upłynęła w rytm tętentu końskich kopyt i basowego chrapania Braciszka. Na miejscu naszej zbiórki w Czerwionce oczekiwał na nas już Smednir wraz z Peterem i Claytonem. Jakże wspaniale było ujrzeć znów te poczciwe konfederackie gęby i poznać kolejną zacną personę, szarego brata – Claytona.

Więcej…

Wareckie Spotkania Czarnoprochowe - 04.06.2011

autor: Bob

war02W dniu 4 czerwca 2011 roku obyły się kolejne, szóste "Wareckie Spotkania Czarnoprochowe".
Imprezę zorganizowało  Bractwo Kurkowe Strzelców Czarnoprochowych Straży Zamkowej w Czersku i Stowarzyszenie Warecki Klub Strzelecki.
Przyjechali na nie zawodnicy z całej Polski. Wśrod nich nie zabrało i reprezantantów naszego 14th Louisiana Infantry Regiment, którzy przybyli aby zademonstrować braci strzeleckiej że nie tylko uczestniczymy w imprezach rekonstukcyjnych, ale też kultywujemy stare tradycje strzeleckie.

Więcej…

27-28 czerwca Zamość "Mobilizacja u Brunia"

zambr04autor: Pogromca Siwków

Dnia 27 czerwca roku pańskiego 2014 nasz oddział wyruszył w kierunku Zamościa z pięknego Krakowa.

Poruszaliśmy się nocą, aby uniknąć wykrycia przez jankeskie patrole mogące utrudnić nam szybkie dotarcie do celu. Podróż na szczęście przebiegła szybko i bez większych kłopotów, głównie dzięki wspaniałemu dyliżansowi Gregoriusa.

Najważniejsze cele wyprawy pozostawały przed nami ukryte, oprócz tego oczywistego, jakim było wsparcie posiłkami twierdzy Zamość i odwiedzenie naszego towarzysza broni Brunia. Na miejsce dojechaliśmy późną nocą nieco zmęczeni podróżą. Rozłożyliśmy namioty i, wystawiwszy warty, poszliśmy spać.

Więcej…

Bitwa pod Chickamaugą - 19-22 IX 2013, część I

lew2autor: Clayton

Sir,

I am very pleased to inform you, that my temporary transfer to the Army of Tennessee has been approved by the appropriate military authorities. I am more than ready to join you in fight against the illegal invasion on the sacred soil of the Peach State. I hope you will kindly accept my request and allow me to stand up for the Cause side by side with the Florida’s finest – the men of Company K, 7th Florida Volunteer Infantry.

In case of your amiable consent I will arrange all details of my arrival with QM Sgt. (….)

Hoping this letter finds you in good health,

I am, Sir,

Your most obedient servant,

Clayton, pvt., 14th Louisiana Volunteer Infantry Regiment

Więcej…

Giżyn - Rekonesans 14th LA - 19-21.10.2012

autor: Haze

g1Mimo odległości czasowej i geograficznej od wydarzeń amerykańskiej wojny domowej w naszym kraju mamy miejsca z nią związane. Wymienić by można Rożnów, miejsce narodzin generała Krzyżanowskiego, śląskie miejscowości z których pochodziła największa liczba polskich uczestników wojny, czy odkryty niedawno przez naszego formowego kolegę grób weterana amii federalnej w Krakowie.  Jednak to maleńki, zachodniopomorski Giżyn jest miejscem szczególnym. Tam znajduje się miejsce wiecznego spoczynku Herosa von Borcke.

Ten pruski szlachcic i kawalerzysta, „błędny rycerz”, oddał swe usługi sprawie Konfederacji. Służył pod komendą generała Stuarta, błyszczał zarówno na polach bitew, jak i salonach stolicy Konfederacji. Gdy rany uniemożliwiły mu walkę, wypełniał misje dyplomatyczne na rzecz Południa.

Więcej…

Więcej artykułów…