Polish (Poland)English (United Kingdom)
Start Relacje z imprez

Imprezy

Yorktown 1862 - Srebrna Góra 20-22.08.2010

sg13_tbW kwietniu 1862 r. na początku kampanii Półwyspowej Armii Potomacu dowodzonej przez gen. mjr. G. B. McClellana udało się przez miesiąc (do 4 maja), zablokować i oblegać, bezsprzecznie cztero- pięciokrotnie słabsze liczebnie siły Konfederackie pod dowództwem gen. mjr. Johna B. Magrudera. W ramach tych sił uczestniczył w swej pierwszej bitwie 14th Louisiana Volunteer Infantry Regiment (Dyw. gen. bryg. Rogera A. Pryor'a). Epizod ten jest znany pod nazwą Siege of Yorktown (Oblężenie Yorktown).

W tym roku, 14th Louisiana Vol., zorganizował rekontrukcję/obóz pod Yorktown '62 w ramach cyklicznej imprezy pod nazwą 'Przemarsz im. Pieszej Kawalerii 'Stonewalla' Jacksona' w Twierdzy Srebrna Góra.

Więcej…

Petersburg 1864 - Thuerneustift 14-16.08.2009

turnst_tb_01W dniach 14-16 sierpnia 2009 w miejcowości Thuerneustift w Dolnej Austrii odbyła się impreza rekonstruktorska z okresu Wojny Secesyjnej. Biwak i bitwa upamiętniały kampanię petersburską z roku 1864, a konkretnie bitwę Deep Bottom II.

Samo Tuerneuschtift to maleńka wioska leżąca z dala od cywilizacji, zagubiona wśród gór i winnic, więc czuliśmy się tam bardzo dobrze. Miejsce na obóz miało pewne niedogodności, bo było umieszczone na ściernisku, przez co nie można było palić ognisk przy namiotach, ale za to było jedno duże i długie ognisko, gdzie każdy mógł sobie przygotować ciepły posiłek czy zagotować wodę. Zresztą i tak było bardzo ciepło więc każdy myślał raczej o czymś zimnym i oszronionym a nie o ciepłym i ugotowanym.

Więcej…

Bzince 2016 r. Bitwa pod Manassas

bzir16_02mW lipcu 1861 r. gdy rozgrywała się I bitwa pod Manassas 14 Pułk z Luizjany jeszcze nie istniał pod tą nazwą. Jako 1-szy regiment Polskiej Brygady został włączony do służby w armii Konfederacji w składzie 13 regimentu z Luizjany w sierpniu 1861 roku w Camp Pulaski, nieopodal Amity w Luizjanie. Od Wirginii dzielił ich dystans ponad 1000 mil. Cóż, istniał czy nie, bić się trzeba, więc na płaskowyż wznoszący się nad doliną rzeki Wag po słowackiej stronie Karpat przybywali duchowi spadkobiercy żołnierzy pierwszej bitwy Wojny Między Stanami. Obserwatorzy z secesyjnych zaświatów, duchy prawdziwych bohaterów wojny którzy zawsze są obecni podczas współczesnych rekonstrukcji ich dawnych bitew, zobaczyliby najpierw dwóch weteranów z dawnej Kongresówki bezradnie rozglądających się po pustawym jeszcze terenie przyszłych zmagań.

Więcej…

Appomattox Court House, 1865

apomclt01m

Środowy poranek 8 kwietnia 2015 r. zastał mnie w skromnej hali odlotów rozbudowywanego właśnie lotniska w podkrakowskich Balicach.

Mimo wczesnej pory było tłoczno – wielu rodaków wracało właśnie do rozsianych po świecie miejsc pracy po spędzeniu z rodzinami zakończonych niedawno Świąt Wielkanocnych.

Mój cel był jednak inny – choć z zaciskanych w dłoni kart pokładowych wynikało, że wyruszam w daleką drogę do wirginijskiego Lynchburga trasą prowadzącą przez Monachium i Charlotte w Północnej Karolinie, w rzeczywistości zaczynałem kolejną podróż w czasie, a moim celem był kwiecień roku 1865.

Więcej…

Giżyn 2014 - Glendale 1862 - relacja

gizglen01Giżyn. Niewielka miejscowość w gminie Nowogródek Pomorski, powiat Pyrzyce. Niełatwo ją znaleźć – niespełna 40 kilometrów na północny wschód, w powiecie pyrzyckim leży inny, nieco większy Giżyn. Ale odwiedzając te strony w lipcowy weekend 2014 r., mimo złośliwości okazywanej niekiedy przez GPS, nie można się było pomylić. Nad „naszym” Giżynem powiewała flaga Konfederacji.

W czwartek, 24 lipca, dotarłem na miejsce powożonym przez Gregoriusa furgonem, wspólnie z kilkoma towarzyszami podróży. Na miejscu czekała już przybyła niedawno grupa kwatermistrzowska ze składu 58 Pułku Nowojorskiego – nasi wieloletni, serdeczni (nie)przyjaciele, których krew przelewaliśmy w tak wielu rekonstrukcjach, równie często zresztą ginąc z ich rąk. Po krótkim powitaniu przyszedł czas na rozstawianie namiotów, pierwsze spotkania z gospodarzami, uzupełnianie zapasów i wody, a wreszcie wspólne warty. Noc minęła spokojnie, a wraz z jej nastaniem poprawiła się też nienajlepsza początkowo pogoda – ustał deszcz, a zza chmur wyjrzały pierwsze gwiazdy.

Więcej…

Więcej artykułów…