Polish (Poland)English (United Kingdom)
Start Relacje z imprez

Imprezy

Gettysburg - 17-18 września 2012 - część II

autor: Smednir

w1Wróciliśmy do Gettysburga. Zjechaliśmy część historyczną miasteczka. Na chwilę zatrzymaliśmy się przy charakterystycznym wysokim budynku z wieżyczką, znanym każdemu, kto oglądał „Gettysburg”. To Luterańskie Seminarium Teologiczne. Postanowiłem odpuścić tym razem, tak jak wiele innych obiektów. Wiedziałem, że za rok w towarzystwie swoich przyjadę tu ponownie. Wówczas będziemy mieli nieco więcej czasu.

W drodze wylotowej z Gettysburga Johny minął niezauważenie (specjalnie?) Headquarter gen. Lee. Na szczęście nie umknęło to mojej uwadze i poprosiłem aby zawrócił. Niewielkie muzeum, ale warte zobaczenia. Czas naglił, więc zostawiłem je na zaś. Johny chciał mi pokazać jeszcze wiele innych miejsc, a nie spodziewał się, że w chaszczach Wzgórza Culpa możemy spędzić tyle czasu. No nic, jeszcze nieraz go zaskoczę…

Więcej…

Yorktown 1862 - Kłodzko 2-4 września 2011

autor: Kargen

opfrstW pierwszych dniach września, Anno Domini 2011 w granice kłodzkiej twierdzy ściągnęły pułki obu walczących stron. Czas był przedni, pogoda dopisywała wspaniale, leciutki wiatr w żadnym wypadku nie zakłócał wieczornego ogniska. Mimo, iż teren ten od lat należał do konfederackiego dowódcy, jako pierwsi zajęli go Federalni. 58 Pułk z Nowego Yorku, za nic mając sobie obecność jeszcze samotnego gospodarza, rozłożył się z obozem czekając na niczego nie spodziewających się Południowców. Na szczęście kapral nasz telegrafem komórkowym ostrzegł nadciągające oddziały zatem do nieszczęścia niedoszło.

Więcej…

Yorktown 1862 - Srebrna Góra 20-22.08.2010

sg13_tbW kwietniu 1862 r. na początku kampanii Półwyspowej Armii Potomacu dowodzonej przez gen. mjr. G. B. McClellana udało się przez miesiąc (do 4 maja), zablokować i oblegać, bezsprzecznie cztero- pięciokrotnie słabsze liczebnie siły Konfederackie pod dowództwem gen. mjr. Johna B. Magrudera. W ramach tych sił uczestniczył w swej pierwszej bitwie 14th Louisiana Volunteer Infantry Regiment (Dyw. gen. bryg. Rogera A. Pryor'a). Epizod ten jest znany pod nazwą Siege of Yorktown (Oblężenie Yorktown).

W tym roku, 14th Louisiana Vol., zorganizował rekontrukcję/obóz pod Yorktown '62 w ramach cyklicznej imprezy pod nazwą 'Przemarsz im. Pieszej Kawalerii 'Stonewalla' Jacksona' w Twierdzy Srebrna Góra.

Więcej…

Petersburg 1864 - Thuerneustift 14-16.08.2009

turnst_tb_01W dniach 14-16 sierpnia 2009 w miejcowości Thuerneustift w Dolnej Austrii odbyła się impreza rekonstruktorska z okresu Wojny Secesyjnej. Biwak i bitwa upamiętniały kampanię petersburską z roku 1864, a konkretnie bitwę Deep Bottom II.

Samo Tuerneuschtift to maleńka wioska leżąca z dala od cywilizacji, zagubiona wśród gór i winnic, więc czuliśmy się tam bardzo dobrze. Miejsce na obóz miało pewne niedogodności, bo było umieszczone na ściernisku, przez co nie można było palić ognisk przy namiotach, ale za to było jedno duże i długie ognisko, gdzie każdy mógł sobie przygotować ciepły posiłek czy zagotować wodę. Zresztą i tak było bardzo ciepło więc każdy myślał raczej o czymś zimnym i oszronionym a nie o ciepłym i ugotowanym.

Więcej…

Bzince 2016 r. Bitwa pod Manassas

bzir16_02mW lipcu 1861 r. gdy rozgrywała się I bitwa pod Manassas 14 Pułk z Luizjany jeszcze nie istniał pod tą nazwą. Jako 1-szy regiment Polskiej Brygady został włączony do służby w armii Konfederacji w składzie 13 regimentu z Luizjany w sierpniu 1861 roku w Camp Pulaski, nieopodal Amity w Luizjanie. Od Wirginii dzielił ich dystans ponad 1000 mil. Cóż, istniał czy nie, bić się trzeba, więc na płaskowyż wznoszący się nad doliną rzeki Wag po słowackiej stronie Karpat przybywali duchowi spadkobiercy żołnierzy pierwszej bitwy Wojny Między Stanami. Obserwatorzy z secesyjnych zaświatów, duchy prawdziwych bohaterów wojny którzy zawsze są obecni podczas współczesnych rekonstrukcji ich dawnych bitew, zobaczyliby najpierw dwóch weteranów z dawnej Kongresówki bezradnie rozglądających się po pustawym jeszcze terenie przyszłych zmagań.

Więcej…

Więcej artykułów…