Polish (Poland)English (United Kingdom)
Start After Action Reports

Imprezy

BITWA POD CHICKAMAUGA, GIŻYN 2018, CZYLI SPOSTRZEŻENIA POCZĄTKUJĄCEGO SZEREGOWCA

autor: Maciej Molczyk

BITWA POD CHICKAMAUGA, GIŻYN 2018, CZYLI SPOSTRZEŻENIA POCZĄTKUJĄCEGO SZEREGOWCA 

W sobotę 28 lipca 2018 roku miałem wielką przyjemność wziął udział w rekonstrukcji historycznej bitwy pod Chickamauga, która odbyła się w Giżynie, w powiecie Myśliborskim. Pojechałem tam razem z moimi dobrymi kolegami: Krystianem i Piotrem. Piotrek jest autorem wszystkich zdjęć, które tutaj zobaczycie. Dzięki uprzejmości 14 pułku z Luizjany i 58 pułku z Nowego Jorku mogliśmy z Krystianem wdziać mundury (on konfederacki, ja unijny) i wziąć udział w uroczystości, a także w samej bitwie. Jako że była to moja pierwsze rekonstrukcja historyczna, w której wziąłem udział „od środka”, więc chciałbym się podzielić moimi wrażeniami kompletnego nowicjusza.

 

Read more...

Grudziądz 12-15 sierpnia 2016 - Mega Park

There are no translations available.

mst01

Autor: wielebny_Rafael

Przepełniony cudem i łaskami Pańskimi powróciłem do zdrowia po długim pobycie w szpitalu polowym. Nie było sposobności by wysłano mnie od razu do jednostki, w której służyłem. Do przyjaciół, z którymi już tyle razem przeszliśmy. Na szczęście nie byłem tu sam.

Wraz z innymi pechowcami, którzy w starciu o Fort Calisia doznali uszczerbku na zdrowiu, a teraz wracali do czynnej służby, utworzono pododdział pomocniczy. Przyszło nam stacjonować na posterunku wartowniczym przy małej stacji kolejowej Little Kansas. Kompanija przednia się tu znalazła. Kilku chłopaków z kompanii A z 14th Louisiana Infantry Regiment i przyjaciel z Lafayette Rifle Cadets, kompania K. Bo wojna to nie tylko bitwy.

Read more...

Rapid Flank March - Góry Stołowe 17-19.10.2014

There are no translations available.

stolaprz01Ziemia Kłodzka to miejsce kilku imprez marszowych organizowanych przez 14th Louisiana Infantry Regimant. Pierwszy konfederacki przemarsz w okolicach Kłodzka odbył się w 2009 roku (TU można przeczytać relację z tej imrezy), kolejny w roku 2012 (TU jest relacja).

Kontynuując tę chwalebną tradycję, sezon imprez historycznych w roku 2014 postanowiliśmy zamknąć na Ziemi Kłodzkiej, a nasze spotkanie miało mieć formę przemarszu.

Oprócz żołnierzy 14th Louisiana Infantry Regiment w przemarszu wziął również udział pvt Pete W. Gordon, przedstawiciel 58th New York State Volunteers Regiment – naszych kochanych wrogów, na własnej krwi wyhodowanych.

Tym razem nasze wspaniałe dowództwo przychyliło się do koncepcji, żeby rozprostować kości w okolicy nieco bardziej pofałdowanej, a mianowicie na terenie Gór Stołowych. Plan zakładał przejście ok. 4,5 km w piątek, następnie w sobotę ok. 17 km w górzystym terenie i ok. 5 km w niedzielę.

Read more...

Kalisz 7-9.10.2011 r.

There are no translations available.

autor: srg Blue Savage (58th NYSV Regiment)

Jest takie miejsce w naszym kraju gdzie, raz do roku na zakończenie sezonu, zbierają się najtwardsi rekonstruktorzy ACW (czyt. ci, których nie dotknął areszt domowy).
Tym miejscem jest Kalisz-Zawodzie, który po raz drugi gościł tych, niebaczących na tnące szpony chłodu i wizję morderczej musztry, herosów.

Po kolei. W piątkową noc przy ognisku weterani snuli wesołe, czasem smutne, a czasem przerażające opowieści z tegorocznych kampanii. Niektórzy sięgali pamięcią nawet wojny z Meksykiem.
Natchnieni bohaterskimi wyczynami udaliśmy się na zasłużony wypoczynek w drewnianej chacie. Całonocnej warty przy ognisku podjął się Bob z „Zuzią”. „Zuzia” to młody karabin, więc Bob przez resztę nocy musiał jej tłumaczyć opowieści.

 

 

Read more...

Jaworznik (Jura) 11-13.06.2010 r. - obóz i musztra (CS/US)

There are no translations available.

autor: corp. Blue Savage (58th NYS Voluneer Reg.)

Jaworznik 2010W dniach 11-13 czerwca 2010 w miejscowości Jaworznik (Jura Krakowsko-Częstochowska) odbył się wspólny obóz integracyjno-szkoleniowy GRH 14th Louisiana Volunteers i GRH 58th New York Volunteers Regiment.
Celem spotkania było doskonalenie technik rekonstrukcyjnych związanych z ACW (życie obozowe, trening musztry, zaprawa ogniowa). Żołnierze US i CS wykazali się wysoką odpornością na upał (ponad 30 stopni C w cieniu), gwałtowną, nocną burzę oraz krwiożercze bestie (komary-mutanty z bagien Luizjany ;).
W wyniku chwilowego rozejmu zajęcia z musztry i strzelania odbywały się we wspólnym szyku.

Read more...

More Articles...