Polish (Poland)English (United Kingdom)
Start Artykuły

Artykuły

Musztra - Wyciąg z Hadree’s Rifle and Light Infantry Tacticts - cz. 1

Tłumaczenie i opracowanie: Piotr (von Munchhausen) – 03.2009 r.

bez_tytuu1

 

I. Postawa z bronią i chwyty bronią

 

II. Ładowanie broni i strzelanie

 

III. Obroty, marsz i manewrowanie w marszu

 

IV. Tyraliera

 

 

Więcej…

Hardtack – żołnierski chleb powszedni

such04Teeth dullers („zębołamacze”), floor tiles (klepki podłogowe), worm castles (robacze twierdze), death bells (dzwony pogrzebowe), white-oak chips (dębowe zakąski) – takich barwnych określeń używali żołnierze w odniesieniu do podstawowej formy pieczywa wojskowego – sucharów, zwanych potocznie hardtacks.

Przewaga sucharów nad normalnym pieczywem jest powszechnie znana w wojsku – są tanie, ważą niewiele, są łatwe w transporcie, można je długo przechowywać.
Te używane w wojnie secesyjnej były dość duże. Miały przeważnie kształt kwadratu o boku długości 3 cali (ok. 7,6 cm) i były grube na 0,5 cala (ok. 1,3 cm). Były twarde jak skała, ponieważ do ich produkcji używano wyłącznie mąki, wody i soli.

Niektóre partie sucharów miały wiele lat, najstarsze pochodziły jeszcze z czasów wojny z Meksykiem (1846–1848). Nic więc dziwnego, że często posiadały dodatkowe źródła protein w postaci larw i innych robaczków. Jak to humorystycznie ujął jeden z żołnierzy, „od tygodni jedynym mięsem, które mieliśmy, było to obecne w sucharach”.

Więcej…

Gry, czyli w co się bawić?

grzab_m

Opracował: von Munchhausen

Stare porzekadło żołnierskie mówi, że na wojnie jest trochę strzelania dużo chodzenia a najwięcej czekania.

Jest to prawda również w odniesieniu do wojny secesyjnej. Dla przykładu 14th Louisiana Infantry Regiment w ciągu 3 lat wziął udział w 38 operacjach bojowych, co daje średnio jedną bitwę na miesiąc. Oczywiście należy wziąć pod uwagę przemarsze, często długie i forsowne, patrole, rozpoznania, zdobywanie aprowizacji czy budowanie obozów i kwater zimowych. Jednak sytuacje kiedy można było zająć się rozrywkami, nie należały do rzadkości.

W tym opracowaniu pominiemy takie przyjemności jak pijatyki, burdy i awantury, z których słynęli żołnierze z Luizjany, a skoncentrujemy się na grach.

Więcej…

Bitwa o Fort Darling - 15 maja 1862

fort_darl_01
W czwartek 15 maja 1862 roku flotylla pięciu unijnych okrętów wpłynęła w górę rzeki James, w kierunku Richmond - stolicy Konfederacji. Były to jednostki: USS Aroostook, USS Port Royal, USS Naugatuck, oraz pancerniki USS Monitor i USS Galena.

Od czasu opuszczenia przez siły konfederackie bazy morskiej w Norfolk i zajęcia jej przez wojska unijne pod wodzą gen. Wool'a, dolna część rzeki była pozbawiona obrony. Okręty federalne dotarły do fortu Darling na Urwisku Drewrey'a, w odległości ok. 8 mil od Richmond.

Więcej…

Zapraszamy do Giżyna 24-27 lipca 2014

Serdecznie zapraszamy na naszą pułkową imprezę do Giżyna. W tym roku odtwarzamy jeden z epizodów tzw. Bitwy Siedmiodniowej - bitwę pod Glendale.

gizyn2a

 

Więcej…

Więcej artykułów…