Polish (Poland)English (United Kingdom)
Start Artykuły

Artykuły

Sztandar 14-tego pułku z Luizjany odnaleziony!

autor: Smednir

amSztandar pułkowy 14-tego regimentu z Luizjany został przekazany oddziałowi na wiosnę 1862 r. Był to pierwszy „sztandar bitewny” noszony przez regiment.

Podczas wojny secesyjnej był chroniony z pełnym poświęceniem przed przejęciem przez wroga. Co najmniej 11 żołnierzy Konfederacji  (1) zostało zabitych lub rannych nosząc ten sztandar, a chorąży Frederick Sontag został z nim ujęty pod Gettysburgiem podczas odwrotu z Culp’s Hill. Sztandaru jednak jankesom nie oddał, lecz zerwał go z drążka i ukrył, korzystając z ciemności. Następnie owinął się nim i nosił go pod ubraniem podczas swojej niewoli, na tyle skutecznie, że przechował go w ten sposób aż do czasu wymiany jeńców.

Więcej…

Colonel Sky, czyli Ignacy Szymański w służbie Konfederacji

autor: Zbigniew Kurzawa

 

LaCrosseSteamboatHomemKim był ten oficer - dżentelmen i dlaczego oddał swe zawodowe umiejętności wojskowe w służbę Konfederacji? Pierwszy opis z którym zetknąłem się w sieci zawierał jedynie nazwisko Skymanski.

Musiałem założyć, że było to zniekształcone polskie nazwisko Szymański i ta koncepcja okazała się słuszna. Otóż Ignacy S. Szymański (1806-1874), był zawodowym oficerem ułanów i walczył w powstaniu listopadowym pod komendą księcia płk. Adama Woronieckiego. Po powstaniu musiał emigrować i przez Francję i Anglię dotarł ok. roku 1835 do Nowego Orleanu. Jego ojciec walczył w Powstaniu Kościuszkowskim, dlatego też uważał, iż pochodzi z rodziny o długich tradycjach buntowniczych.

Więcej…

Broń strzelecka okresu Wojny Secesyjnej w latach 1861-1865 - cz. 1

Zebrał i opracował: Sebastian Bała

 

U.S. - Karabiny skałkowe

 

1. Model 1795 U.S. Flintlock Musket (muszkiet skałkowy)

1-M1795_US_RM

 Produkowany przez Harpers Ferry Armory (zbrojownię) and Springfield Armory. W latach 1800-1815 Harpers Ferry Armory wyprodukowała ok. 70,000, a w latach 1795-1814, Springfield Armory wyprodukowała 85,000. Lufa 44½", kaliber 0.69”, broń gładkolufowa. Bagnet tulejowy zaczepiany na muszce. Wycior stalowy z tulipanowym zakończeniem głowy. 3 bączki mosiężne i stopa. Jasne wykończenie metalu. Łoże orzechowe.

Więcej…

Texas Brigade pod Gaines' Mill, 27 czerwca 1862r - Część III.

autor: Juliusz Tomczak

sadPo bitwie
Dochodziła godzina 20:00 i bitwa pod Gaines’ Mill zakończyła się zwycięstwem konfederatów. McClellan w swoim oficjalnym raporcie stwierdził lakonicznie: „Około 19:00 [konfederaci] rzucili świeże siły przeciwko generałowi Porterowi z jeszcze większą furią i wreszcie zajęli lasy trzymane przez nasze lewe skrzydło. Porażka ta, w połączeniu z zamieszaniem, jakie wywołała, oraz z nieudaną szarżą pięciu kompanii 5. pkaw, za którą poszły bardziej zdeterminowane ataki na pozostałe odcinki naszych linii, które były teraz oskrzydlone, spowodowała ogólny odwrót z naszych pozycji na wzgórzu” (1).

 Ci spośród żołnierzy pobitego V Korpusu, którzy uniknęli śmierci bądź niewoli, przeprawiali się przez Chickahominy pod osłoną baterii artylerii Armii Potomaku rozstawionych na południowym brzegu, oraz dwóch świeżo przybyłych brygad piechoty.Spośród około 36 000 żołnierzy Unii zaangażowanych w walce (2), zginęło, odniosło rany i dostało się do niewoli 6837, z czego aż 2836 to jeńcy.

Więcej…

"Last of the Rebels" - czyli historia pewnego miasteczka...

autor: Krzysztof - Old Kris

last-of-the-rebelsTown Line małe miasteczko w stanie Nowy York leżące nieopodal granicy z Kanadą może poszczycić się niezwykłą historia. Mało, kto zdaje sobie sprawę, że w tym niewielkim miasteczku żyją ludzie, którzy urodzili się formalnie jako obywatele Skonfederowanych Stanów Ameryki państwa, które przestało istnieć niemalże półtora wieku temu. Dumna i waleczna Konfederacja istniała niespełna cztery lata nim uległa przytłaczającej przewadze Unii. Jak się jednak okazuje jej ostatni skrawek terytorium przetrwał do 1946 roku. Brzmi to wręcz niewiarygodnie, lecz takie są fakty. Cała ta niebywała historia ma swój początek w roku 1861.

Więcej…

Więcej artykułów…