Polish (Poland)English (United Kingdom)
Start Artykuły

Artykuły

Bitwa pod Cedar Mountain 9 sierpnia 1862

cdrmbt_01W związku z naszą najbliższą imprezą rekonstruktorską w Giżynie, przedstawiamy opis wydarzeń które będziemy "odtwarzać" - bitwę pod Cedar Mountain z 9 sierpnia 1862 roku.

autor: Haze

Latem 1862 roku armia Unii dowodzona przez generała McClellana stała u wrót Richmond, bronionego przez Konfederatów generała Lee. Losy kampanii przylądkowej zadecydować miały się w czasie bitwy Siedmiodniowej. W Wirginii był jednak jeszcze jeden teatr działań….

Więcej…

dr Łukasz Niewiński "Obozy jenieckie w wojnie secesyjnej 1861-1865"

sds1Pierwsze w polskiej literaturze przedmiotu studium poświęcone problematyce obozów jenieckich z okresu wojny secesyjnej. Prezentowana praca stanowi rozszerzoną wersję rozprawy doktorskiej obronionej w 2011 r. w Instytucie Historii i Nauk Politycznych Uniwersytetu w Białymstoku. Zagadnienia dotyczące statusu prawnego jeńców, ich wymiany oraz systemów obozów w amerykańskiej wojnie domowej nie doczekały się jak dotąd w Polsce choćby fragmentarycznego opracowania. Brak jest też publikacji omawiających zbrodnie wojenne dokonywane na jeńcach Północy i Południa. Obozy w Andersonville, Libby, Salisbury, Florence i w wielu innych miejscach słusznie były nazywane przez współczesnych „najlepszymi przykładami piekła na ziemi”. Niezdrowy klimat, nieopatrzone rany, fatalne warunki higieniczne, głód oraz stłoczenie na małej przestrzeni przyczyniały się do szybkiego rozwoju wśród jeńców najrozmaitszych chorób. Schwytanych podczas próby ucieczki jeńców poddawano po obu stronach najwymyślniejszym karom.

Więcej…

Patrick Swayze – wspomnienia z planu filmowego „Północ – Południe”

autor: Magdalena "Madeline" Borek

swayze-north-southDla niejednego z nas przygoda z wojną secesyjną rozpoczęła się od serialu „Północ – Południe”. Dziś, w drugą rocznicę śmierci Patricka Swayze, chciałabym z jego pomocą zajrzeć za kulisy tej wspaniałej produkcji. Poniżej przytaczam fragment książki „The Time of My Life”, którą odtwórca roli Orry’ego Maina napisał wspólnie z żoną. Publikacja nie jest dostępna na naszym rynku, więc mam nadzieję, że przetłumaczony przeze mnie fragment tym bardziej ucieszy wszystkich miłośników serialu. Uzupełnieniem tych wspomnień jest kilka akapitów (zaznaczonych gwiazdką) z biografii Patricka Swayze – prawdziwego Południowca urodzonego w Teksasie.

Więcej…

Pas główny

Pas główny, wersja ze skórzaną szlufką
Wymiary:
Długość: wg obwodu brzucha
Szerokość: 5cm
Grubość skóry: ok. 3mm
Dziurki w pasie co 5cm
Szlufka przy pasie głównym:
Długość:6,7cm
Szerokość: 2,6cm
Obwód: 17cm
Przez szlufkę ma przejść klamra od pasa.

Więcej…

Zdobycie Memphis - 21 sierpnia 1864r - Część II.

autor: Michał Staniszewski

imagdesBitwa pod Tupelo (14-15 VII 1864r)

Paradoksalnie wysyłając Smitha do walki z Forrestem, Sherman realizował cele Południowca. Otóż owe dwie dywizje Smitha zostały zimą 1864 r. wypożyczone gen. Banksowi do jego działań nad rzeką Red. Jednak latem miały wrócić do Armii Rzeki Tennessee, żeby wspomóc walczące o Atlantę oddziały. Zamiast tego, Smith (wzmocniony dodatkowo dywizją kawalerii) ruszył wraz 14 tys. żołnierzy na wyprawę przeciwko Forrestowi (1). Od razu dało się zauważyć zmianę w dowodzeniu. O ile Sturgis szukał Forresta, to Smith wolał, żeby Forrest znalazł jego. Kolumny federalne składały się zazwyczaj z jazdy, piechoty i artylerii, dodatkowo ciągnęły obciążenie w postaci taborów. Takie nieruchawe kolumny nie były w stanie doścignąć znającego teren i szybkiego przeciwnika. Dlatego Smith znaczył swój pochód pożarami (2). Z pewnością ich dym Konfederaci musieliby zauważyć.

Więcej…

Więcej artykułów…