Polish (Poland)English (United Kingdom)
Start Artykuły

Artykuły

Guziki w kurtkach mundurowych piechoty

W kurtkach mundurowych piechoty występowały następujące rodzaje guzików:

1. Guziki z godłem stanu
2. Guziki "I block"
3. Guziki "I script"

Więcej…

Kawaleria Unii - organizacja i liczebność

kawaleria_Uniiautor: Szymon Gołębiewski

Po wybuchu wojny secesyjnej[1] obie walczące strony były przekonane, że wojna potrwa zaledwie kilka miesięcy. Z tego powodu decydenci na Północy byli przeciwni tworzeniu pułków kawalerii. Były one bowiem trudniejsze do formowania niż pułki piechoty, a ich odpowiednie zaopatrzenie i wyposażenie było droższe. Koszt wystawienia pułku kawalerii wymagał bowiem nakładów w granicach 400.000 $[2] i dłuższego okresu formowania oraz służby na zapleczu, niezbędnego do tego, aby jego żołnierze mogli osiągnąć należyty stopień wyszkolenia, w tym także w jeździe konnej. Z tych też powodów na początku konfliktu głównymi oddziałami kawalerii w armii Unii były istniejące już jednostki regularne[3].

Więcej…

Kobiety żołnierze w szeregach wojsk Północy i Południa - Część I.

autor: Magdalena "Madeline" Borek

women2Kobiety walczyły w wielu bitwach i kampaniach od początku wojny secesyjnej aż do jej końca, po stronie Północy i Południa. Były obecne zarówno na wschodnim, jak i na zachodnim teatrze tego krwawego konfliktu. Służyły w piechocie, kawalerii, a nawet w artylerii. Bywały ranione, okaleczane i zabijane w akcji. Cierpiały w szpitalach i więzieniach. Sięgały po oficerskie szlify, ale też rodziły dzieci. Najczęściej miały po dwadzieścia kilka lat, ale było wśród nich także sporo nastoletnich dziewcząt. Zeznania ich towarzyszy broni nie pozostawiają wątpliwości co do ich efektywności na polu bitwy. Dzięki zachowanym listom, pamiętnikom, dokumentom i artykułom prasowym możemy się dowiedzieć wiele na temat tego tak, wydawałoby się, wątpliwego zjawiska, jak XIX-wieczna kobieta walcząca w mundurze żołnierza w regularnej armii.

Więcej…

Czy kwestia niewolnictwa była główną przyczyną wybuchu wojny secesyjnej?

autor: Zbigniew Mazurak

581952.3Wśród przeciętnych zjadaczy chleba, a nawet wśród niektórych poważanych historyków amerykańskich i polskich, panuje dzisiaj przekonanie, że główną przyczyną wybuchu amerykańskiej wojny secesyjnej była kwestia niewolnictwa, a konkretnie pragnienie mieszkańców i stanów Południa USA, aby zachować instytucję niewolnictwa. Jest to przesadne uproszczenie sprawy. Źrodła tego najkrwawszego konfliktu zbrojnego w dziejach Stanów Zjednoczonych, który kosztował życie ok. 620 tys. żołnierzy Unii i Konfederacji 1, były różnorakie, a głównym wcale nie była kwestia niewolnictwa. Z okazji 150-lecia wybuchu tej wojny warto się pochylić nad kwestią zasadniczej przyczyny tego wydarzenia.

Więcej…

Nakrycia głowy u żołnierzy Armii Północnej Wirginii

nglanv_01Dominującym nakryciem głowy w Armii Północnej Wirginii (podobnie jak w innych armiach Konfederacji) był kapelusz (slouch hat). Od 1862 roku różne rodzaje kapeluszy stanowią ponad 70% nakryć głowy jakich używali Konfederaci. Oprócz tego używano kepi oraz furażerek (forage caps, zwane też "bummers")

Kapelusze były bardziej lubiane od regulaminowych, szytych na francuską modłę kepi, nazywanych przez konfederatów "little caps". Kapelusz był bardziej praktyczny - lepiej chronił przed deszczem i słońcem, mógł być też użyty jako poduszka. Najczęściej spotykane kolory to czarny, brązowy, tabaczkowy, szary i biały.

Więcej…

Więcej artykułów…