Polish (Poland)English (United Kingdom)
Start Artykuły

Artykuły

Ku pamięci: CSS "Alabama"

autor: Jerzy Paśko

11Naród amerykański w połowie XIX w. był podzielony pod wszystkimi względami. Te podziały doprowadziły do wybuchu najkrwawszej wojny w historii Stanów Zjednoczonych i ostatniej - jak dotąd - regularnej wojny, toczonej na ich terytorium kontynentalnym. W wojnie tej szanse nie były równe - przeciwko 21 milionom mieszkańców Unii, czyli terenów wiernych prezydentowi Lincolnowi, walczyło pięć milionów białych mieszkańców Konfederacji. Nie mieli oni ciężkiego przemysłu, tak rozbudowanej linii kolejowej, a przede wszystkim - nie mieli tylu stoczni, co na Północy. Południe miało tylko dwie duże stocznie, obie zresztą dość szybko zajęte przez wojska Unii - Nowy Orlean w Luizjanie i Norfolk w Wirginii.

Więcej…

Problem prostytucji w czasie wojny secesyjnej na przykładzie Nashville

 

autor: Tomek "Haze" Zając

nasville

Wojna, jak każdy z aspektów życia człowieka i społeczeństw, jest zjawiskiem złożonym. To nie jedynie bitwy, decyzje generałów i poświecenie żołnierzy. Zresztą to nie zbrojne utarczki stanowiły i stanowią większość czasu żołnierza. To przemarsze, długie godziny oczekiwań, podróże różnymi środkami lokomocji,  musztra, ćwiczenia, koszarowe obowiązki. Żołnierz, jak każdy człowiek, ma też swoje potrzeby, większość z nich stara się zaspokoić armia. Są jednak i takie, które dla armii  stanowić mogą problemy. Alkohol, hazard, no i oczywiście  potrzeby seksualne. Jeśli są potrzeby, znajdą się osoby dla których będzie to okazja do zarobku. Proste prawo  popytu i podaży. W cieniu każdej wojennej  kampanii w dziejach ludzkości, kryć będzie się wstydliwy problem prostytucji. Nie inaczej było w czasie amerykańskiej wojny domowej. Chciałbym w niniejszym artykule rzucić nieco światła na tą problematykę, na przykładzie Nashville.

Więcej…

Taktyka działań kawalerii w czasie Wojny Secesyjnej

kawaleriaautor: Szymon Gołębiewski

Kawaleria w czasie wojny secesyjnej przechodziła bardzo szybką transformację. Takich niezwłocznych zmian wymagały bowiem nowe, bardziej skuteczne rodzaje broni oraz zmieniające się cele stawiane przed jej formacjami.

W czasie wojny secesyjnej użyte zostały cztery różne rodzaje formacji konnych. Była to kawaleria walcząca głównie konno, a uzbrojona w powtarzalne karabinki, rewolwery oraz szable. Jednak bardzo mało jednostek konnych spełniało te wymagania, przy czym były to głównie pułki Unii operujące na froncie wschodnim i to w czasie pierwszej połowy wojny.

Więcej…

Jefferson Davis - nasz Prezydent

nsz_prez01autor: Clayton

Przypadająca dziś 205. rocznica urodzin jest dobrą okazją, by pokrótce przypomnieć sylwetkę jedynego prezydenta Skonfederowanych Stanów Ameryki.

Jefferson Davis urodził się 3. czerwca 1808 r. w hrabstwie Christian w Kentucky, jako dziesiąte (i zarazem ostatnie) dziecko Samuela Emory Davisa, byłego żołnierza Armii Kontynentalnej z czasów Pierwszej Rewolucji Amerykańskiej, i jego żony Jane, z domu Cook. Rodzice byli protestantami, jednak Jefferson uczęszczał w dzieciństwie do katolickiej szkoły prowadzonej przez zakon dominikanów. Rozważał ponoć przejście na katolicyzm, jednak ostatecznie nie zdecydował się na ten krok. Uczęszczał następnie do Jefferson College w Waszyngtonie (w stanie Missisipi) i podjął studia w Transylvania University w Lexington (Kentucky), ostatecznie jednak wstąpił do Akademii Wojskowej w West Point.

Więcej…

Jak spakować tornister i zrolować koc (cz.1)

tornistry-tytmPakowanie tornistra

Autor: Jason Goodnite (26th North Carolina Regiment), styczeń 2008 r.

W swoich wspomnieniach generał William T. Sherman stwierdził, że "skuteczność armii w działaniu i ruchu jest dokładnie odwrotna do ilości jej wyposażenia i bagażu (łac. impedimenta)." Z tego powodu żołnierze wojny secesyjnej w Stanach zjednoczonych (1861-1865) niemal szczycili się z tego, że są w stanie podróżować łatwo i „lekko”, a naszą rolą jako rekonstruktorów jest próba ich naśladowania aby te działania uhonorować i zachować wierność realiom epoki. Większość uczestników rekonstrukcji posiada zbyt wiele wyposażenia co wpływa negatywnie na wizerunek obozujących rekonstruktorów. Wynika to głównie z braku zrozumienia, co żołnierze podczas wojny secesyjnej posiadali i to co było im niezbędne. Panuje pewnego rodzaju przekonanie, że wyposażenie żołnierzy w trakcie marszów i obozowania nie zawierało żadnych wygód.

Więcej…

Więcej artykułów…