Polish (Poland)English (United Kingdom)
Start Artykuły

Artykuły

Najważniejsze operacje wojskowe z udziałem kawalerii, cz. I

okladkaautor: Szymon Gołębiewski

1. Rajd Stuarta naokoło Armii Potomaku (12-16 czerwca 1862 r.)

Trwająca dwa dni, a mianowicie od 31 maja do 1 czerwca 1862 r., bitwa pod Seven Pines (Fair Oaks) nie przyniosła rozstrzygnięcia. Armia Potomaku, dowodzona przez generała majora George’a Brintona McClellana zatrzymała się zaledwie kilkanaście kilometrów od stolicy Konfederacji – Richmond. McClellan bowiem, przekonany, jak się okazało całkowicie błędnie, o przewadze liczebnej Armii Północnej Wirginii generała Roberta Edwarda Lee czekał na rozwój sytuacji. Tymczasem Lee, nie zważając na stan swojej armii, jak i na fakt, że przejął dowodzenie zaledwie kilka dni wcześniej, przygotowywał się do działań ofensywnych, które zakończyć się miały tzw. bitwą siedmiodniową. Jednak, ażeby móc przystąpić do działań, potrzebował informacji o sile i rozlokowaniu wojsk federalnych[1].

Więcej…

Jak spakować tornister i zrolować koc (cz.2)

Autor: Jason Goodnite (26th North Carolina Regiment)

koc01

Rolowanie koca

Zrolowane koce wykorzystywane były przez żołnierzy na całym świecie, przez wiele stuleci. Żołnierze używali ich do przenoszenia swojego dobytku nawet podczas II Wojny Światowej. Wojna Secesyjna nie jest tu żadnym wyjątkiem. Użycie zrolowanych koców podczas Wojny Secesyjnej jest bardzo dobrze udokumentowane zarówno poprzez źródła pisane jak i fotograficzne.

Nie ma jednego, poprawnego, „jedynie słusznego” sposobu rolowania koca. W rzeczywistości regulaminy wojskowe w ogóle nie wspominają o użyciu zrolowanych koców, a tym bardziej o tym jak koce rolować. Dlatego istniało wiele wariantów, każdy dostosowany do osobistych preferencji i wygody użytkownika. Metoda tu opisana jest jedną z wielu, którą autor uznaje za najbardziej wygodną, przy czym zaznacza również kilka możliwych wariantów.

Więcej…

Cedar Mountain 1862 - Giżyn 9-11.08.2013 - informacja

gizyn_info_mGroups and/or individual persons, who didn't receive our invitation, but would like to take part at our event Cedar Mountain 1862 - Giżyn 2013, as soldiers or civilians (dressed mid- 19th century), please contact us via facebook or e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.


Grupy i/lub osoby indywidualne z wyposażeniem wojskowym ewentualnie cywilnym ubiorem z epoki, które nie dostały zaproszenia a chcą wziąć udział w imprezie Cedar Mountain 1862 - Gizyn 2013, proszone są o kontakt via facebook lub maila: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Najsławniejsi dowódcy kawalerii z okresu wojny secesyjnej - Konfederacja

Stuartautor: Szymon Gołębiewski

JAMES EWELL BROWN STUART („Jeb”) (6 lutego 1833 r. – 12 maja 1864 r.). Według historiografii amerykańskiej był to jeden z najbardziej znanych dowódców kawalerii w całej historii tej broni, a na pewno najlepszy w dziejach tego oręża na ziemi amerykańskiej. Urodził się na plantacji „Laurel Hill” w Patrick County (Wirginia). Uczęszczał do West Point, kończąc akademię 1 lipca 1854 r. W okresie przedwojennym służył w kawalerii, zdobywając cenne doświadczenie w czasie walk z wrogimi plemionami indiańskimi oraz podczas niepokojów w Kansas, które miały miejsce w latach 1855-1857. Jego teściem był Philip St. George Cooke, który w czasie wojny secesyjnej służył w kawalerii federalnej. To właśnie on w 1862 r. dowodził kawalerią Unii w czasie słynnego rajdu Stuarta naokoło Armii Potomaku. W październiku 1859 r. w czasie „powstania” Johna Browna pełnił służbę jako adiutant Roberta Edwarda Lee[1].

Więcej…

Heros von Borcke - błędny rycerz Konfederacji

borcke_art_01

 W dniach 9-11.08.2011 w miejscowości Giżyn koło Myśliborza, odbędzie się impreza Cedar Mountain 1862 organizowana przez 14th Louisiana Infantry Regiment.

Giżyn to rodzinna miejscowość Herosa von Borcke, pułkownika konfederackiej kawalerii.

Przedstawiamy krótką biografię tej niezwykłej postaci - pruskiego oficera w służbie Konfederacji.

autor: Haze

Johann August Henrich Heros von Borcke przyszedł na świat 23 lipca 1835 roku w starej szlacheckiej, pruskiej rodzinie z Zachodniego Pomorza. Rodzinna tradycja predestynowała go do służby wojskowej, którą podjął w pruskiej kawalerii. Jednak w 1861 roku porzucił służbę i wiedziony zapewne zewem przygody ruszył do ogarniętych domową wojną Stanów Zjednoczonych.

W maju 1862 roku po pokonaniu unijnej blokady wylądował na Południu i w Richmond szukał możliwości służby dla Konfederacji.

Więcej…

Więcej artykułów…