Polish (Poland)English (United Kingdom)
Start Artykuły

Artykuły

Zapiski wojenne kapelana 14th Louisiana - sierpień 1862

sheeran0002Rozpoczynamy prezentację fragmentów zapisków wojennych o. Sheerana, kapelana 14th Louisiana Infantry Regiment.

Na początku chcemy przedstawić kilka uwag odnośnie sposobu pisania dziennika przez autora, jak również metod użytych przez wydawcę pamiętnika; korzystamy z wydania z roku 1960, wydawnictwa The Bruce Publishing Company z Milwaukee.

Dziennik o. Sheerana to dwa zapisane ręcznie notatniki, oprawione w imitację aksamitu koloru khaki. Zawiera opisy wydarzeń, przeżyć, obserwacji i refleksji kapłana. Pamiętnik przedstawia wydarzenia od sierpnia 1862 do powrotu o. Sheerana do parafii w Nowym Orleanie w 1865 roku.

Więcej…

Najważniejsze operacje wojskowe z udziałem kawalerii, cz. III

kawaleria6bautor: Szymon Gołębiewski

Bitwa pod Trevilian Station (11-12 czerwca 1864 r.)

Największa bitwa kawaleryjska amerykańskiej wojny secesyjnej stoczona został w czasie działań generała U.S. Granta przeciwko Richmond i Petersburgowi, które miały miejsce w 1864 r. Na początku czerwca tego roku ofensywa wojsk Unii na froncie wschodnim zdecydowania straciła rozmach. Niepowodzenia i brak sukcesów w czasie zmagań pod Spotsylvania Court House w dniach od 8 do 21 maja, a następnie krwawe odparcie 3 czerwca ataku federalnego w czasie walk pod Cold Harbor, spowodowały silne naciski na Granta, od którego poczęto domagać się zdecydowanego zwycięstwa. Miało to ścisły związek ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi. 

Więcej…

CSS Manassas - pierwszy okręt pancerny wojny secesyjnej

CSSManassas2autor: Old Kris

CSS Manassas był pierwszym okrętem pancernym, jaki wszedł do służby podczas wojny secesyjnej. Pomysłodawcą projektu był niejaki J.J. Peetz. Jednak jego koncepcja okrętu pancernego nie przypadła do gustu władzom. Projekt został odrzucony i gdy już się wydawało, że przepadnie bez echa, zainteresował się nim kapitan John A. Stevenson z Nowego Orleanu. Zakupił z własnych środków cywilny holownik parowy o napędzie śrubowym Enoch Train. Statek został zbudowany w 1855 r. w Medford w stanie Massachusetts. Opierając się na jego konstrukcji, miano wybudować przyszły okręt pancerny. Enoch Train został przetransportowany do stoczni w Algier koło Nowego Orleanu i przebudowany zgodnie z planami opracowanymi przez J.J. Peetza. Jego wygląd miał mocno futurystyczne jak na owe czasy kształty, drewniana nadbudówka została zastąpiona pancerną półokrągłą pokrywą, która przypominała skorupę żółwia.

Więcej…

Piotr Groblewski "Antietam 1862" - recenzja książki

antiet_recnzCiężko pisać recenzję na temat, do którego ma się emocjonalny stosunek. Szczególnie, kiedy jest się miłośnikiem Wojny Secesyjnej i mieszka się w Polsce, gdzie literatura dotycząca tego konfliktu jest niezwykle skromna. Co prawda rok 2013 obrodził wieloma publikacjami o tej wojnie, niemniej jednak z wielką radością witana jest każda praca na ten temat.

Nic więc dziwnego, że nowa książka wydawnictwa Bellona - "Antietam 1862" pióra Piotra Groblewskiego, również została powitana w szeregach 14th Louisiana z wielkim zadowoleniem.

Niestety oprócz licznych zalet tej publikacji występują również wady. Z góry należy uprzedzić, że wad jest niewiele i jeśli będzie kolejne wydanie (czego serdecznie życzymy), z łatwością można je wyeliminować.

 

Więcej…

Old Jack Hinson - Konfederacki snajper

Jack_Hinson1

autor: Old Kris

Historia życia człowieka znanego jako Old Jack Hinson jest niczym scenariusz filmu sensacyjnego. Jednak, jak to zazwyczaj bywa, życie jest o niebo ciekawsze niż fikcja literacka.

Hinson zamieszkiwał okolice Dover, w stanie Tennessee, był bogatym posiadaczem ziemskim i właścicielem niewolników. Gdy wybuchła wojna pomiędzy stanami, Hinson nie poparł secesji i starał się trzymać jak najdalej od polityki i krwawego konfliktu. Jedyną istotną wartością w jego życiu była rodzina. Jako kochający ojciec pragnął za wszelką cenę zapewnić swym dzieciom spokojną i dostatnią przyszłość. Czas wojny nie sprzyja jednak rodzinnej sielance. Jak się wkrótce okazało, los zamierzał poddać starego Jacka ciężkiej próbie.

Więcej…

Więcej artykułów…