Polish (Poland)English (United Kingdom)
Start Relacje z imprez 2011

2011

Wareckie Spotkania Czarnoprochowe - 04.06.2011

autor: Bob

war02W dniu 4 czerwca 2011 roku obyły się kolejne, szóste "Wareckie Spotkania Czarnoprochowe".
Imprezę zorganizowało  Bractwo Kurkowe Strzelców Czarnoprochowych Straży Zamkowej w Czersku i Stowarzyszenie Warecki Klub Strzelecki.
Przyjechali na nie zawodnicy z całej Polski. Wśrod nich nie zabrało i reprezantantów naszego 14th Louisiana Infantry Regiment, którzy przybyli aby zademonstrować braci strzeleckiej że nie tylko uczestniczymy w imprezach rekonstukcyjnych, ale też kultywujemy stare tradycje strzeleckie.

Więcej…

"Grenadier" - konwent gier strategicznych i bitewnych - 21-22 maja, Warszawa

autor: Kargen

gre001

W dniach 21-22 maja, w warszawskiej Cytadeli, odbył się konwent gier strategicznych i bitewnych „Grenadier”. Mimo, iż imprezę zdominowali rekonstruktorzy drugo wojenni, nasze przedstawicielstwo na tej imprezie było oczywiste.

Tak więc, w tłumie niemieckich pancerniaków i angielskich spadochroniarzy, pojawili się przedstawiciele 14 pułku z Luizjany i 58 z Nowego Jorku. Stronę Południa godnie reprezentowali Bob i Kargen, natomiast Północ pojawiła się pod postacią Paula Yanka. Na imprezie zjawił się także jankeski Porucznik.

Więcej…

Konferencja "W 150 lecie wojny secesyjnej", 11-12 maja, Katowice

DSCF8382W dniach 11-12 maja br. mieliśmy okazję wziąć udział w ogólnopolskiej studencko-doktoranckiej konferencji naukowej „W 150 lecie wojny secesyjnej”. Była to pierwsza tego typu konferencja w Polsce w całości poświęcona wojnie secesyjnej. Głównym organizatorem tego wydarzenia było Studenckie Koło Naukowe Historyków Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Patronat honorowy nad imprezą objął dziekan Wydziału Nauk Społecznych UŚ, prof. zw. dr hab. Wiesław Kaczanowicz.Konferencja została podzielona na dwa panele historyczne: Panel pierwszy, który zdominował całe wydarzenie – „Dzieje wojny secesyjnej” oraz Panel drugi (rozpoczął się w połowie drugiego dnia) – „Wojny domowe świata nowożytnego”. W trakcie pierwszego panelu jankeski kapral zaprezentował krótki film propagandowy prezentujący nasze grupy.Do Katowic zjechało się wielu znamienitych i znanych w kręgu miłośników wojny secesyjnej historyków i pasjonatów, a wśród nich m.in. dr Łukasz Niwiński, światowej klasy specjalista od obozów jenieckich i badacz m.in. losów Polaków na Południu. Wśród prelegentów poznaliśmy osoby, które aktywnie udzielają się na forach internetowych lub publikują artykuły w znanych ogólnopolskich czasopismach historycznych. Z naszej strony 58 nowojorski reprezentował Blue Savage, Old Savage i Jankes62. Po stronie jedynie słusznej, 14 luizjański reprezentowali Memento, Peter i Smednir. Magda tym razem zaprezentowała się z wyjątkowo kobiecej strony, dla odmiany przywdziewając piękną, południowokarolińską suknię.  

Więcej…

Stonetown 1-3.04.2011 - Drill and camp "po czesku"

stonet_2011_01W dniach 1-3 kwietnia 14th Louisiana Volunteer Infantry gościli u naszych południowych sąsiadów - Czechów.

Jak to uprzednio bywało impreza odbyła się w Stonetowen, westernowym miasteczku w okolicach Humpolca. Klimatyczne miejsce z zabudowaniami godnymi miast Dzikiego Zachodu oraz las i polana do ćwiczeń.

Impreza odbywała się od piątku do niedzieli i zawierała tyle wydarzeń, że ich opis zajmie jeszcze trochę czasu. Ale wrażenia - bezcenne, szczególnie, że Konfederatów oraz "naszych" Jankesów było ok 16, a uczestników ponad 30 żołnierzy piechoty, plus pełen działon z armatą.

autor: Madeline

 Przyjechaliśmy na miejsce. Ciemności, środek lasu. Moi współtowarzysze broni od razu weszli w rolę: „Co to za zasieki poustawiali tu ci cholerni jankesi?” – usłyszałam, kiedy mijaliśmy drewniany szlaban stojący pośrodku drogi. Przedzierając się przez chaszcze, dotarliśmy do obozowiska. Po jednej stronie namioty jankeskie, po drugiej nasze. Przy ognisku grzeją się zgodnie chłopcy z obu stron barykady. Podobno tym razem będzie więcej „ich” niż „nas”. Czyli prawdzie historycznej stanie się zadość. W każdym razie z 14 z Luizjany stawiła się znakomita większość. Po powitaniach rozpoczęło się rozbijanie namiotów. Przy świetle starej latarenki stanęły w rzędzie kolejne białe trójkąty. Dostałam swój namiot, duży, elegancki, za co wciąż jestem wdzięczna wszystkim, którzy się do tego przyczynili.

Więcej…

Ptaki k/Siennicy (Mazowsze) 05.03.2011 r. - Patrol 14th Louisiana

autor: Bob

DSC08691m

Zimowa aura spowodowała zawieszenie działań w polu 14th Louisiana Infantry. Na początku lutego doszliśmy do wniosku że czas przyśpieszyć nadejście wiosny i poszukać jej pierwszych oznak na pierwszym wiosennym wymarszu w pole.

Miejscem ćwiczeń był piękny zakątek Mazowsza, okolice Siennicy, wieś Ptaki. Termin sobotni, 5 marca, nie kolidował nikomu z codziennymi obowiązkami. Stawili się na miejsce żołnierze oraz rekruci, łącznie siedem osób.

Więcej…

Więcej artykułów…