Polish (Poland)English (United Kingdom)
Start Artykuły Ludzie

Ludzie

Colonel Sky, czyli Ignacy Szymański w służbie Konfederacji

autor: Zbigniew Kurzawa

 

LaCrosseSteamboatHomemKim był ten oficer - dżentelmen i dlaczego oddał swe zawodowe umiejętności wojskowe w służbę Konfederacji? Pierwszy opis z którym zetknąłem się w sieci zawierał jedynie nazwisko Skymanski.

Musiałem założyć, że było to zniekształcone polskie nazwisko Szymański i ta koncepcja okazała się słuszna. Otóż Ignacy S. Szymański (1806-1874), był zawodowym oficerem ułanów i walczył w powstaniu listopadowym pod komendą księcia płk. Adama Woronieckiego. Po powstaniu musiał emigrować i przez Francję i Anglię dotarł ok. roku 1835 do Nowego Orleanu. Jego ojciec walczył w Powstaniu Kościuszkowskim, dlatego też uważał, iż pochodzi z rodziny o długich tradycjach buntowniczych.

Więcej…

Walery Sulakowski

autor: Łukasz Niewiński

Sulakowskim

Walery (Walerian) Sulakowski1 był weteranem węgierskiej Wiosny Ludów2, a z zawodu inżynierem. Po upadku rewolucji osiadł3 w Nowym Orleanie. W maju 1861r rozpoczął organizację 13 (potem przemianowanego na 14) ochotniczego pułku piechoty Luizjana4. Był to jeden z dwóch pułków Brygady Polskiej, którą tworzył Kacper Tochman. Do służby Południa przeszedł w stopniu pułkownika we wrześniu 1861r. z nominacją datowaną na 15 czerwca. Wojna związała losy pułkownika z osobą generała majora Johna B. Magrudera. Przydzielony do jego jednostek, pozostawał z nim prawie do końca walk. Z Luizjany przeniesiono Sulakowskiego wraz z jego żołnierzami na wschód do Wirginii5, gdzie 3 października 1861r, rozkazem nr 89 otrzymał nominację na dowódcę 7 brygady w korpusie Magrudera. Brygada składała się z 10 i 14 pułku piechoty z Luizjany6. W Wirginii przebywał fortyfikując pozycje konfederackie na linii Yorktown – Warwick do 15 lutego 1862r., kiedy to pominięty przy awansie złożył rezygnację. Następnie udał się do Nowego Orleanu i tam zamieszkał do końca lata 1862r. Tymczasem po kampanii na Półwyspie został przeniesiony na zachód i gen. Maruder (po bezsensownym rozkazie ataku, wydanym przez generała Lee, na silnie umocnione pozycje federalne pod Malvern Hill – 1 czerwca 1862r. Rozkaz ten Magruder zakwestionował i to stanowiło bezpośrednią przyczynę jego odwołania).

Więcej…