Polish (Poland)English (United Kingdom)
Start Articles Historical References

Ludzie

Old Jack Hinson - Konfederacki snajper

There are no translations available.

Jack_Hinson1

autor: Old Kris

Historia życia człowieka znanego jako Old Jack Hinson jest niczym scenariusz filmu sensacyjnego. Jednak, jak to zazwyczaj bywa, życie jest o niebo ciekawsze niż fikcja literacka.

Hinson zamieszkiwał okolice Dover, w stanie Tennessee, był bogatym posiadaczem ziemskim i właścicielem niewolników. Gdy wybuchła wojna pomiędzy stanami, Hinson nie poparł secesji i starał się trzymać jak najdalej od polityki i krwawego konfliktu. Jedyną istotną wartością w jego życiu była rodzina. Jako kochający ojciec pragnął za wszelką cenę zapewnić swym dzieciom spokojną i dostatnią przyszłość. Czas wojny nie sprzyja jednak rodzinnej sielance. Jak się wkrótce okazało, los zamierzał poddać starego Jacka ciężkiej próbie.

Read more...

o. James Sheeran - kapelan 14th Louisiana Infantry Regiment

There are no translations available.

sheeran0001_mCzcigodny ojciec James Sheeran, redemptorysta, katolicki kapłan, szczery patriota Południa, kapelan 14th Louisiana Infantry Regiment.

Urodzony w Irlandii, w Temple Mehill, w roku 1819. W wieku 12 lat wyemigrował razem z rodzicami do Kanady. Później rodzina przeniosła się do Nowego Jorku, następnie do McConnellsville w Pensylwanii. Następnie Sheeranowie przeprowadzili się do Monroe w stanie Michigan, gdzie James pobierał nauki u ojców redemptorystów.

Jako 23-latek Sheeran ożenił się, jednak po śmierci żony w 1849 roku wstąpił do zakonu redemptorystów, gdzie został wyświęcony na kapłana w roku 1858. Jego pierwsze miejsce posługi kapłańskiej to jedna z parafii w Nowym Orleanie, gdzie służył aż do wybuchu Wojny Secesyjnej. Dnia 2 września 1861 został kapelanem 14th Louisiana Infantry Regiment.

Read more...

Heros von Borcke - błędny rycerz Konfederacji

There are no translations available.

borcke_art_01

 W dniach 9-11.08.2011 w miejscowości Giżyn koło Myśliborza, odbędzie się impreza Cedar Mountain 1862 organizowana przez 14th Louisiana Infantry Regiment.

Giżyn to rodzinna miejscowość Herosa von Borcke, pułkownika konfederackiej kawalerii.

Przedstawiamy krótką biografię tej niezwykłej postaci - pruskiego oficera w służbie Konfederacji.

autor: Haze

Johann August Henrich Heros von Borcke przyszedł na świat 23 lipca 1835 roku w starej szlacheckiej, pruskiej rodzinie z Zachodniego Pomorza. Rodzinna tradycja predestynowała go do służby wojskowej, którą podjął w pruskiej kawalerii. Jednak w 1861 roku porzucił służbę i wiedziony zapewne zewem przygody ruszył do ogarniętych domową wojną Stanów Zjednoczonych.

W maju 1862 roku po pokonaniu unijnej blokady wylądował na Południu i w Richmond szukał możliwości służby dla Konfederacji.

Read more...

Wywiad z panem Grzegorzem Swobodą

There are no translations available.

GSwobodamPrzeprowadził: Smednir

 

Prezentujemy wywiad z panem Grzegorzem Swobodą, Konsulem Rzeczpospolitej Polskiej w Nowym Jorku, autorem polskiego bestsellera dotyczącego Wojny Secesyjnej - książki "Gettysburg 1863"

 

 

 

Dzień dobry panie Grzegorzu.

Pracuje Pan na stanowisku konsula w Konsulacie Generalnym Rzeczpospolitej Polskiej w Nowym Jorku. Dlaczego wybrał Pan to zajęcie?

Pracę konsula wybrałem jako konsekwencję mojego zawodu i umiejętności. Polega ona na udzielaniu pomocy obywatelom polskim za granicą. Jak twierdzi moja małżonka, nie ma pożyteczniejszej pracy niż pomaganie innym. A przy okazji można realizować pozazawodowe zainteresowania. Dzięki pobytom w Kanadzie i w USA wraz z małżonką i synem odbyliśmy wiele podróży szlakami historycznych bohaterów i zdarzeń...

Read more...

Jefferson Davis - nasz Prezydent

There are no translations available.

nsz_prez01autor: Clayton

Przypadająca dziś 205. rocznica urodzin jest dobrą okazją, by pokrótce przypomnieć sylwetkę jedynego prezydenta Skonfederowanych Stanów Ameryki.

Jefferson Davis urodził się 3. czerwca 1808 r. w hrabstwie Christian w Kentucky, jako dziesiąte (i zarazem ostatnie) dziecko Samuela Emory Davisa, byłego żołnierza Armii Kontynentalnej z czasów Pierwszej Rewolucji Amerykańskiej, i jego żony Jane, z domu Cook. Rodzice byli protestantami, jednak Jefferson uczęszczał w dzieciństwie do katolickiej szkoły prowadzonej przez zakon dominikanów. Rozważał ponoć przejście na katolicyzm, jednak ostatecznie nie zdecydował się na ten krok. Uczęszczał następnie do Jefferson College w Waszyngtonie (w stanie Missisipi) i podjął studia w Transylvania University w Lexington (Kentucky), ostatecznie jednak wstąpił do Akademii Wojskowej w West Point.

Read more...

More Articles...