Polish (Poland)English (United Kingdom)
Start Articles Historical References

Ludzie

Kobiety żołnierze w szeregach wojsk Północy i Południa - Część II.

There are no translations available.

autor: Magdalena "Madeline" Borek

women1aWojna była niemalże idealną sytuacją dla kobiet, których rodziny nie akceptowały ich wybranków. Mary Owens z Pensylwanii była jeszcze uczennicą, kiedy uciekła ze swoim kochankiem, którego nie lubili jej rodzice. Para pobrała się, a potem oboje zaciągnęli się do kawalerii. Mąż Mary zginął na jej oczach w pierwszej bitwie, ale dziewczyna służyła jeszcze przez osiemnaście miesięcy.

Miłością panny Weisener z Alabamy, córki bogatego plantatora, był prawnik E. L. Stone, którego nie akceptował jej ojciec. Kiedy Stone przyłączył się do armii Konfederacji, Weisener pod pretekstem dostarczenia zaopatrzenia dla oddziału pojechała do Tupelo w Missisipi, gdzie stacjonował jej ukochany. Tam wzięli sekretny ślub, a potem dziewczyna została żołnierzem w jego regimencie.

Były też kobiety, takie jak na przykład wspomniana już Mary Ann Clark, które zaciągnęły się do wojska, aby się zdystansować od domowych problemów czy osobistych tragedii. Dwunastoletnia dziewczynka używająca pseudonimu Charles Martin uciekła od swoich rodziców, aby zostać doboszem. Kilka kobiet wstąpiło do armii, aby uciec przed prostytucją czy złą reputacją. Ubogie farmerki, imigrantki i kobiety z klasy pracującej zaciągały się dla pieniędzy. Niektóre jednak pochodziły z dobrych rodzin, miały ukończone szkoły, a nawet należały do wyższych sfer.

Read more...

Kobiety żołnierze w szeregach wojsk Północy i Południa - Część I.

There are no translations available.

autor: Magdalena "Madeline" Borek

women2Kobiety walczyły w wielu bitwach i kampaniach od początku wojny secesyjnej aż do jej końca, po stronie Północy i Południa. Były obecne zarówno na wschodnim, jak i na zachodnim teatrze tego krwawego konfliktu. Służyły w piechocie, kawalerii, a nawet w artylerii. Bywały ranione, okaleczane i zabijane w akcji. Cierpiały w szpitalach i więzieniach. Sięgały po oficerskie szlify, ale też rodziły dzieci. Najczęściej miały po dwadzieścia kilka lat, ale było wśród nich także sporo nastoletnich dziewcząt. Zeznania ich towarzyszy broni nie pozostawiają wątpliwości co do ich efektywności na polu bitwy. Dzięki zachowanym listom, pamiętnikom, dokumentom i artykułom prasowym możemy się dowiedzieć wiele na temat tego tak, wydawałoby się, wątpliwego zjawiska, jak XIX-wieczna kobieta walcząca w mundurze żołnierza w regularnej armii.

Read more...

Włodzimierz Bonawentura Krzyżanowki - Polski Generał w Armii Unii

There are no translations available.

autor: Paweł Greiner - Srgt 58th NYS Volunteer

Z okazji 125 rocznicy śmierci gen. Krzyżanowskiego (31 stycznia) postanowiliśmy przybliżyć jego sylwetkę.

Przyszły amerykański generał urodził sie 8 lipca 1824 roku we wsi Rożnowo pod Obornikami na terenie ówczesnego Wielkiego Księstwa Poznańskiego w zaborze pruskim. Jego ojciec Stanisław, który służył w przeszłości w szeregach armii napoleońskiej był tu właścicielem majątku ziemskiego. Siostra ojca Justyna była matką Fryderyka Chopina. Problemy z zadłużeniem majątku zmusiły rodzinę do jego sprzedaży w 1827 roku, a wynikłe stąd kłopoty spowodowały rychłą śmierć ojca i wyjazd matki z dziećmi do Królestwa. Mały Włodzimierz nie wyjechał jednak z matką i rodzeństwem, ponieważ został przygarnięty przez rodzinę ojca mieszkającą w Poznaniu. Tu tez uczęszczał do gimnazjum, które stanowiło wówczas jedno z patriotycznych ognisk polskości miasta. Władze pruskie traktując ludność polską z pogardą i podejrzliwością stosowały ciągle terror. Pragnęły w ten sposób stłumić wszelkie patriotyczne instynkty. Przez ówczesną Europe w 1846 roku przepływa wówczas ruch wolnościowy, który przejdzie do historii pod nazwa ''Wiosny Ludów''. W Poznańskim planuje sie wówczas nieudane powstanie przeciw Prusakom pod dowództwem Ludwika Mierosławskiego. Z powodu czynnego udziału w działalności spiskowej Krzyżanowskiemu grozi aresztowanie. Dlatego też w 1846 roku opuścił on kraj i przez Hamburg wyjechał do Stanów Zjednoczonych.

Read more...

Patrick Swayze – wspomnienia z planu filmowego „Północ – Południe”

There are no translations available.

autor: Magdalena "Madeline" Borek

swayze-north-southDla niejednego z nas przygoda z wojną secesyjną rozpoczęła się od serialu „Północ – Południe”. Dziś, w drugą rocznicę śmierci Patricka Swayze, chciałabym z jego pomocą zajrzeć za kulisy tej wspaniałej produkcji. Poniżej przytaczam fragment książki „The Time of My Life”, którą odtwórca roli Orry’ego Maina napisał wspólnie z żoną. Publikacja nie jest dostępna na naszym rynku, więc mam nadzieję, że przetłumaczony przeze mnie fragment tym bardziej ucieszy wszystkich miłośników serialu. Uzupełnieniem tych wspomnień jest kilka akapitów (zaznaczonych gwiazdką) z biografii Patricka Swayze – prawdziwego Południowca urodzonego w Teksasie.

Read more...

Polacy w służbie Północy - "Legion Polski" w Wojnie Secesyjnej

There are no translations available.

autor: Michał Chlipała

Wlodzimierz_KrzyzanowskiNiniejszy artykuł ma na celu opisanie szlaku bojowego pułkownika Włodzimierza Krzyżanowskiego oraz dowodzonych przez niego jednostek, ze szczególnym uwzględnieniem 58 Pułku Piechoty z Nowego Yorku, znanego jako „Legion Polski”. Ponieważ nie jest to artykuł naukowy, zrezygnowałem z opatrywania go przypisami, pozwalając sobie podać literaturę, z której korzystałem przy pisaniu poniższego artykułu.

Włodzimierz Krzyżanowski herbu Świnka, urodził się 8 lipca 1824 roku w Rożnowie, w Wielkim Księstwie Poznańskim. Jego ojciec i wujowie służyć mieli pod sztandarami Napoleona, zaś starszy brat brać udział w powstaniu listopadowym. W 1844 roku Krzyżanowski rozpoczął naukę na uniwersytecie, jednak w dwa lata później był zamieszany w przygotowania do nieudanego, ogólnopolskiego powstania. Musiał emigrować, więc przez Hamburg udał się do Stanów Zjednoczonych.

Read more...

More Articles...