Polish (Poland)English (United Kingdom)
Start After Action Reports 2016

2016

Grudziądz 12-15 sierpnia 2016 - Mega Park

There are no translations available.

mst01

Autor: wielebny_Rafael

Przepełniony cudem i łaskami Pańskimi powróciłem do zdrowia po długim pobycie w szpitalu polowym. Nie było sposobności by wysłano mnie od razu do jednostki, w której służyłem. Do przyjaciół, z którymi już tyle razem przeszliśmy. Na szczęście nie byłem tu sam.

Wraz z innymi pechowcami, którzy w starciu o Fort Calisia doznali uszczerbku na zdrowiu, a teraz wracali do czynnej służby, utworzono pododdział pomocniczy. Przyszło nam stacjonować na posterunku wartowniczym przy małej stacji kolejowej Little Kansas. Kompanija przednia się tu znalazła. Kilku chłopaków z kompanii A z 14th Louisiana Infantry Regiment i przyjaciel z Lafayette Rifle Cadets, kompania K. Bo wojna to nie tylko bitwy.

Read more...

Giżyn 28-31 lipca - Rekonstrukcja oczami świeżaka

There are no translations available.

grman09mAutor: Cooker

Po zjeździe rocznym, długich przygotowaniach i oczekiwaniu – w końcu! Spakowani po dach, zabierając właściwie wszystko, co mieliśmy do dyspozycji, ruszyliśmy w drogę do odległego od Trójmiasta Giżyna.

Pominę drogę. Wystarczy powiedzieć, że jak zwykle śmiechom nie było końca. Na miejscu przywitał nas rozstawiony obóz, liczne flagi, zarówno stanów Południa, jak i Północy, oraz odchodząca kolumna żołnierzy konfederackich. Po rozłożeniu swojego namiotu i rozkulbaczeniu się w przekazanych kolejnych dwóch ruszyliśmy do serdecznych przywitań. Długo się nie widzieliśmy, za długo.

Read more...

Giżyn 28-31 lipca 2016 - program imprezy

There are no translations available.

gizyn2016_program

Bzince 2016 r. Bitwa pod Manassas

There are no translations available.

bzir16_02mW lipcu 1861 r. gdy rozgrywała się I bitwa pod Manassas 14 Pułk z Luizjany jeszcze nie istniał pod tą nazwą. Jako 1-szy regiment Polskiej Brygady został włączony do służby w armii Konfederacji w składzie 13 regimentu z Luizjany w sierpniu 1861 roku w Camp Pulaski, nieopodal Amity w Luizjanie. Od Wirginii dzielił ich dystans ponad 1000 mil. Cóż, istniał czy nie, bić się trzeba, więc na płaskowyż wznoszący się nad doliną rzeki Wag po słowackiej stronie Karpat przybywali duchowi spadkobiercy żołnierzy pierwszej bitwy Wojny Między Stanami. Obserwatorzy z secesyjnych zaświatów, duchy prawdziwych bohaterów wojny którzy zawsze są obecni podczas współczesnych rekonstrukcji ich dawnych bitew, zobaczyliby najpierw dwóch weteranów z dawnej Kongresówki bezradnie rozglądających się po pustawym jeszcze terenie przyszłych zmagań.

Read more...

Zjazd Roczny Górsk – Przysiek, marzec 2016

There are no translations available.

zjazd15_01autor: Mikołaj 

Choć w rekonstrukcji jestem nie od wczoraj, to jakoś nigdy nie zdarzyło mi się na poważnie dotknąć tematu XIX wieku. Jednak po dłuższych namowach, mimo uprzedzeń do rekonstrukcji czarnoprochowych, postanowiłem udać się na zlot grupy rekonstruującej wojnę secesyjną (swoją drogą strasznie egzotyczny temat jak dla mnie). Szybki wyjazd z zimnej Północy i krótka trasa, którą zakończyliśmy w Górsku. Dotarliśmy po zapadnięciu zmroku, więc do samych drzwi wejściowych szkoły, w której mieliśmy stacjonować, nie wiedzieliśmy, co nas czeka.

Read more...