Polish (Poland)English (United Kingdom)
Start After Action Reports 2015

2015

Przemarsz w Puszczy Kozienickiej - październik 2015

There are no translations available.

kozp01mautor: Old Kris

Pomysł leśnego rajdu zagościł w naszych głowach w chwili gdy kończyliśmy pamiętny przemarsz krakowską dolina Shenandoah. Wraz z Piotrem postanowiliśmy, że zaszyjemy się na kilka dni w puszczańskie ostępy by zakosztować klimatu działań prowadzonych w stylu oddziałów rangersów czy też bushwhackers. Wybraliśmy moje rodzinne strony, a tym samym lasy Puszczy Kozienickiej. Nomen omen od stuleci areny działań oddziałów partyzanckich.

Pierwotne nasze plany musieliśmy jednak nieco zmodyfikować ze względu na zaistniałe okoliczności.

Ostatecznie po zaangażowaniu się w to przedsięwzięcie większej liczby żołnierzy 14-stki dowództwo ustaliło termin rajdu na 23- 25 października. Prócz konfederatów udział w nim wziął wojak z 58 NY, Pete Gordon.

Read more...

Appomattox 1865 - Giżyn 2015 - zaproszenie

There are no translations available.

Serdecznie zapraszamy do Giżyna (woj. zachodniopomorskie) w dniach 24-26 lipca 2015. Odbędzie się tam impreza historyczna, z okazji zakończenia Wojny Secesyjnej.

Zapraszają mieszkańcy Giżyna, 58th New York State Volunteer oraz 14th Louisiana Infantry Regiment.

gizyn2015appompl

 

gizyn2015appomen

Appomattox Court House, 1865

There are no translations available.

apomclt01m

Środowy poranek 8 kwietnia 2015 r. zastał mnie w skromnej hali odlotów rozbudowywanego właśnie lotniska w podkrakowskich Balicach.

Mimo wczesnej pory było tłoczno – wielu rodaków wracało właśnie do rozsianych po świecie miejsc pracy po spędzeniu z rodzinami zakończonych niedawno Świąt Wielkanocnych.

Mój cel był jednak inny – choć z zaciskanych w dłoni kart pokładowych wynikało, że wyruszam w daleką drogę do wirginijskiego Lynchburga trasą prowadzącą przez Monachium i Charlotte w Północnej Karolinie, w rzeczywistości zaczynałem kolejną podróż w czasie, a moim celem był kwiecień roku 1865.

Read more...