Polish (Poland)English (United Kingdom)
Start Relacje z imprez 2013

2013

150-lecie obchodów bitwy pod Gettysburgiem - część I

Gettyautor: Smednir

July 3, 1863

The Yankees had a strong line behind a fine stone wall. The Captain was the first to go down. I managed to get within 10 feet of the wall inspired by the courage and skill of our friends from Poland before I finally went down. Many a fine young Southern boy gave the last full measure for the Cause today.

Your Obt Svt. Acting First Sgt D. Hendrix

(Official Bulletin for August, 2013 of 7th Regiment of Floryda Volunteer Infantry Company K)

 

Obchody 150-lecia bitwy pod Gettysburgiem zapowiadały się wyjątkowo. Zaproszono wszystkie bardziej i mniej liczące się organizacje historyczne zajmujące się tematyką wojny secesyjnej, rozesłano tysiące zaproszeń do grup rekonstrukcyjnych, mediów, pisarzy i pasjonatów z całego świata.

Więcej…

Giżyn 9-11.08.2013 - relacja z imprezy

giz01

Autor: Haze

Spojrzeń kilka szarego szeregowca na historyczne wydarzenia tych sierpniowych dni, naszej secesyjnej imprezy.

Giżyn.

Nie będzie tu o tej zachodniopomorskiej wsi, bo nie jej niewątpliwe uroki krajobrazowe okazały się najważniejsze, a ludzie tam mieszkający. Serdeczność, pomoc, troska jaka towarzyszyła organizacji i przebiegowi imprezy jest trudna do opisania. Zapewniono nam wszystko co potrzebne było do funkcjonowania obozu od siana po olbrzymie ilości drewna. Dostęp do sanitariatów, zarówno tych nowoczesnych, jak i urokliwych sławojek. Kuchnia polowa z przepysznym bigosem, piwo dla spłukania gardła. Ba, nawet wytrucie komarów! Młodzież pomagająca w organizacji obozu, strażacy ochotnicy zabezpieczający bitwę (a mieli co robić). Flaga Konfederacji powiewająca w centrum wsi ! Gospodarze wręcz nas rozpieścili. Dziękujemy Panom Wójtowi i Sołtysowi , Panu Jan Obłąkowi, Paniom które przygotowały posiłek, OSP z Giżyna i sąsiednich miejscowości, młodzieży, Panom walczącym z insektami, wszystkim mieszkańcom Giżyna. Mamy nadzieję że praw gościnności nie nadużyliśmy i że za rok ponownie się spotkamy.

Więcej…

Bzince 2013 - słowacki Gettysburg

bzin2013_03

Autor: Gregorius

Po raz kolejny do Bzinc na Słowacji wyruszył z Krakowa wóz taborowy z żołnierzami Armii Konfederacji. Wewnątrz wygodnie rozparci Smednir, Peter i ja – Gregorius. Miło jest mknąć słowacką autostradą w towarzystwie przyjaciół z Pułku, rozmawiać, śmiać się, planować kolejne spotkania i zmagania. Kilometry drogi jak wstążka nawijają się na koła i coraz bliżej do celu podróży. Miasteczko o nieco śmiesznej nazwie Bzince przyjmuje na siebie wielki ciężar. Na kilka dni stanie się Gettysburgiem. Czy sprosta temu wyzwaniu?

Więcej…

Białystok 10.05.2013 - Konferencja "Czas wojny, czas pokoju. Stany Zjednoczone Ameryki w XIX wieku"

autor: Pastesz

pastesznakon210 maja bieżącego roku w Białymstoku odbyła się ogólnopolska studencko-doktorancka konferencja naukowa pod hasłem „Czas wojny, czas pokoju. Stany Zjednoczone Ameryki w XIX wieku”. Na owej konferencji zjawiła się jednoosobowa (nieliczna, acz silna duchem!) delegacja 14 Pułku Piechoty z Luizjany, którą stanowił autor niniejszego tekstu.

Już dzień wcześniej, kiedy późnym popołudniem przybysz z dalekiej Galicji wysiadł nieco zdezorientowany na dworcu w Białymstoku, widać było, że organizatorzy zadbali o każdy szczegół. Na peronie oczekiwał przewodnik, który udzielił wsparcia przy dźwiganiu niemałego bagażu i błyskawicznie przetransportował go do zawczasu przygotowanej kwatery.

Więcej…