Polish (Poland)English (United Kingdom)
Start Articles Wydarzenia

Wydarzenia

Piotr Groblewski "Antietam 1862" - recenzja książki

There are no translations available.

antiet_recnzCiężko pisać recenzję na temat, do którego ma się emocjonalny stosunek. Szczególnie, kiedy jest się miłośnikiem Wojny Secesyjnej i mieszka się w Polsce, gdzie literatura dotycząca tego konfliktu jest niezwykle skromna. Co prawda rok 2013 obrodził wieloma publikacjami o tej wojnie, niemniej jednak z wielką radością witana jest każda praca na ten temat.

Nic więc dziwnego, że nowa książka wydawnictwa Bellona - "Antietam 1862" pióra Piotra Groblewskiego, również została powitana w szeregach 14th Louisiana z wielkim zadowoleniem.

Niestety oprócz licznych zalet tej publikacji występują również wady. Z góry należy uprzedzić, że wad jest niewiele i jeśli będzie kolejne wydanie (czego serdecznie życzymy), z łatwością można je wyeliminować.

 

Read more...

Cedar Mountain 1862 - Giżyn 9-11.08.2013 - informacja

There are no translations available.

gizyn_info_mGroups and/or individual persons, who didn't receive our invitation, but would like to take part at our event Cedar Mountain 1862 - Giżyn 2013, as soldiers or civilians (dressed mid- 19th century), please contact us via facebook or e-mail: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it


Grupy i/lub osoby indywidualne z wyposażeniem wojskowym ewentualnie cywilnym ubiorem z epoki, które nie dostały zaproszenia a chcą wziąć udział w imprezie Cedar Mountain 1862 - Gizyn 2013, proszone są o kontakt via facebook lub maila: This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it

Cedar Mountain 1862 - Giżyn 9-11.08.2013

There are no translations available.

plakat_gizyn_01m

Read more...

Problem prostytucji w czasie wojny secesyjnej na przykładzie Nashville

There are no translations available.

 

autor: Tomek "Haze" Zając

nasville

Wojna, jak każdy z aspektów życia człowieka i społeczeństw, jest zjawiskiem złożonym. To nie jedynie bitwy, decyzje generałów i poświecenie żołnierzy. Zresztą to nie zbrojne utarczki stanowiły i stanowią większość czasu żołnierza. To przemarsze, długie godziny oczekiwań, podróże różnymi środkami lokomocji,  musztra, ćwiczenia, koszarowe obowiązki. Żołnierz, jak każdy człowiek, ma też swoje potrzeby, większość z nich stara się zaspokoić armia. Są jednak i takie, które dla armii  stanowić mogą problemy. Alkohol, hazard, no i oczywiście  potrzeby seksualne. Jeśli są potrzeby, znajdą się osoby dla których będzie to okazja do zarobku. Proste prawo  popytu i podaży. W cieniu każdej wojennej  kampanii w dziejach ludzkości, kryć będzie się wstydliwy problem prostytucji. Nie inaczej było w czasie amerykańskiej wojny domowej. Chciałbym w niniejszym artykule rzucić nieco światła na tą problematykę, na przykładzie Nashville.

Read more...

Michał Staniszewski "Fort Pillow 1864" - recenzja książki

There are no translations available.

autor: Paul Yank - Jankeski diabeł śpiewający psalmy

fort2Jak napisał autor na wieść o moim akcesie do napisania recenzji jego ksiązki: Federalni będą recenzować książeczkę o małej południowej wpadce wojennej… to jak diabeł śpiewający psalmy. Cóż postaram się aby był nieco zawiedziony ;-)

Już na wstępie subiektywnie mogę stwierdzić, że choć szary kamrat Michał S. stara się uchodzić na Forum – o czym świadczy choćby podany wyżej cytat - za ,,konfederackiego ultrasa” (hi! hi!) to jednak napisał obiektywną książkę, w której uwzględnił punkty widzenia na sprawę obu stron konfliktu.
Samo starcie nie było jak zapewne wiemy wszyscy dużą bitwą. Nie było nawet znaczącą potyczką dla danego obszaru operacyjnego. Zresztą jak przeczytamy w recenzowanej książce, gdyby wykonano rozkaz gen. W.T. Shermana o ewakuacji fortu do tytułowej bitwy (i masakry) nie doszłoby wcale. Przyznam, że ja sam nazwę ,,Fort Pillow” kojarzyłem po lekturze książki marynistycznej raczej ze starciem flotylli rzecznych, niż z masakrą garnizonu.

Read more...

More Articles...