Polish (Poland)English (United Kingdom)
Start Articles Wydarzenia

Wydarzenia

"Last of the Rebels" - czyli historia pewnego miasteczka...

There are no translations available.

autor: Krzysztof - Old Kris

last-of-the-rebelsTown Line małe miasteczko w stanie Nowy York leżące nieopodal granicy z Kanadą może poszczycić się niezwykłą historia. Mało, kto zdaje sobie sprawę, że w tym niewielkim miasteczku żyją ludzie, którzy urodzili się formalnie jako obywatele Skonfederowanych Stanów Ameryki państwa, które przestało istnieć niemalże półtora wieku temu. Dumna i waleczna Konfederacja istniała niespełna cztery lata nim uległa przytłaczającej przewadze Unii. Jak się jednak okazuje jej ostatni skrawek terytorium przetrwał do 1946 roku. Brzmi to wręcz niewiarygodnie, lecz takie są fakty. Cała ta niebywała historia ma swój początek w roku 1861.

Read more...

Czy kwestia niewolnictwa była główną przyczyną wybuchu wojny secesyjnej?

There are no translations available.

autor: Zbigniew Mazurak

581952.3Wśród przeciętnych zjadaczy chleba, a nawet wśród niektórych poważanych historyków amerykańskich i polskich, panuje dzisiaj przekonanie, że główną przyczyną wybuchu amerykańskiej wojny secesyjnej była kwestia niewolnictwa, a konkretnie pragnienie mieszkańców i stanów Południa USA, aby zachować instytucję niewolnictwa. Jest to przesadne uproszczenie sprawy. Źrodła tego najkrwawszego konfliktu zbrojnego w dziejach Stanów Zjednoczonych, który kosztował życie ok. 620 tys. żołnierzy Unii i Konfederacji 1, były różnorakie, a głównym wcale nie była kwestia niewolnictwa. Z okazji 150-lecia wybuchu tej wojny warto się pochylić nad kwestią zasadniczej przyczyny tego wydarzenia.

Read more...

Bawełna rządzi, czyli o przyczynach wojny secesyjnej

There are no translations available.

autor: Zbigniew Kurzawa

Cotton_gin_harpersJak wiadomo bawełna była podstawowym produktem południowych stanów Ameryki i można śmiało wysunąć tezę, że tak naprawdę wszystko zaczęło się od bawełny. Uprawa tej rośliny wymagała bowiem wielkich ilości taniej siły roboczej, a tą z kolei bez trudu zapewniał panujący na Południu ustrój niewolniczy. Od początku XIX wieku Wielka Brytania importowała duże ilości bawełny z USA, który to kraj zaspakajał wówczas 48% zapotrzebowania. W latach 30-tych było to już 70%, a tuż przed wybuchem wojny 80%.  Obrazuje to poniższy wykres obrazujący dynamikę eksportu ogółem w mln. dol. na tle wzrostu eksportu samej bawełny. Widać wyraźnie, że "białe złoto" było motorem eksportu w tym okresie.

Read more...