Polish (Poland)English (United Kingdom)
Start Articles Weapon

Broń i wyposażenie

Cywilne koszule z czasów wojny secesyjnej

There are no translations available.

shirt09mmPrzedstawiamy szkic Jasona Richa z Georgia Volunteer poszerzony o nasze obserwacje, dotyczący cywilnych koszul z czasów wojny secesyjnej.

Koszule to część garderoby, którą żołnierze Południa zwykle mieli jeszcze z czasu życia w cywilu. Teoretycznie żołnierz mógł dostać koszulę od armii, ale w praktyce było z tym różnie i szczęście miał ten, który z domu przyniósł kilka sztuk tego elementu garderoby.

W okresie wojny secesyjnej tradycyjny krój koszuli, zwany sqare cut pattern, zaczął być wypierany przez nowocześniejszy French pattern. W tym czasie występowały obydwa rodzaje krojów, co daje nam – rekonstruktorom więcej możliwości przy kupowaniu i szyciu koszul.

Read more...

Tytoń w czasach wojny secesyjnej

There are no translations available.

tyto01W czasach wojny secesyjnej, podobnie jak dzisiaj, można było na kilka sposobów oddawać się nałogowi tytoniowemu.

Pierwszym było zażywanie tabaki. Przechowywano ją w tabakierach, wykonanych z różnych materiałów, często bardzo drogich. Kosztowna tabakiera świadczyła o wysokiej pozycji społecznej właściciela. Oczywiście, jeśli odtwarzamy szeregowego żołnierza, tabakierka również powinna o tym świadczyć.

Tabakę przyjmowano, wciągając ją nosem lub wkładając odrobinę między wargę a dziąsło.

Read more...

Hardtack – żołnierski chleb powszedni

There are no translations available.

such04Teeth dullers („zębołamacze”), floor tiles (klepki podłogowe), worm castles (robacze twierdze), death bells (dzwony pogrzebowe), white-oak chips (dębowe zakąski) – takich barwnych określeń używali żołnierze w odniesieniu do podstawowej formy pieczywa wojskowego – sucharów, zwanych potocznie hardtacks.

Przewaga sucharów nad normalnym pieczywem jest powszechnie znana w wojsku – są tanie, ważą niewiele, są łatwe w transporcie, można je długo przechowywać.
Te używane w wojnie secesyjnej były dość duże. Miały przeważnie kształt kwadratu o boku długości 3 cali (ok. 7,6 cm) i były grube na 0,5 cala (ok. 1,3 cm). Były twarde jak skała, ponieważ do ich produkcji używano wyłącznie mąki, wody i soli.

Niektóre partie sucharów miały wiele lat, najstarsze pochodziły jeszcze z czasów wojny z Meksykiem (1846–1848). Nic więc dziwnego, że często posiadały dodatkowe źródła protein w postaci larw i innych robaczków. Jak to humorystycznie ujął jeden z żołnierzy, „od tygodni jedynym mięsem, które mieliśmy, było to obecne w sucharach”.

Read more...

Fortyfikacje polowe, część 1

There are no translations available.

fortyf01mRowy strzeleckie, kosze szańcowe, abatis

Poniżej przedstawiamy trzy przykłady umocnień polowych stosowanych podczas wojny secesyjnej. Ich wybór został uwarunkowany możliwością zastosowania podczas imprez historycznych.

Prostota ich wykonania powoduje, że mogą być sporządzone podczas weekendowych pokazów.

W części pierwszej przedstawiamy rowy strzeleckie, kosze szańcowe oraz zabezpieczenia zwane abatis.

Read more...

CSS Manassas - pierwszy okręt pancerny wojny secesyjnej

There are no translations available.

CSSManassas2autor: Old Kris

CSS Manassas był pierwszym okrętem pancernym, jaki wszedł do służby podczas wojny secesyjnej. Pomysłodawcą projektu był niejaki J.J. Peetz. Jednak jego koncepcja okrętu pancernego nie przypadła do gustu władzom. Projekt został odrzucony i gdy już się wydawało, że przepadnie bez echa, zainteresował się nim kapitan John A. Stevenson z Nowego Orleanu. Zakupił z własnych środków cywilny holownik parowy o napędzie śrubowym Enoch Train. Statek został zbudowany w 1855 r. w Medford w stanie Massachusetts. Opierając się na jego konstrukcji, miano wybudować przyszły okręt pancerny. Enoch Train został przetransportowany do stoczni w Algier koło Nowego Orleanu i przebudowany zgodnie z planami opracowanymi przez J.J. Peetza. Jego wygląd miał mocno futurystyczne jak na owe czasy kształty, drewniana nadbudówka została zastąpiona pancerną półokrągłą pokrywą, która przypominała skorupę żółwia.

Read more...

More Articles...