Tytoń w czasach wojny secesyjnej
W czasach wojny secesyjnej, podobnie jak dzisiaj, można było na kilka sposobów oddawać się nałogowi tytoniowemu.
Pierwszym było zażywanie tabaki. Przechowywano ją w tabakierach, wykonanych z różnych materiałów, często bardzo drogich. Kosztowna tabakiera świadczyła o wysokiej pozycji społecznej właściciela. Oczywiście, jeśli odtwarzamy szeregowego żołnierza, tabakierka również powinna o tym świadczyć.
Tabakę przyjmowano, wciągając ją nosem lub wkładając odrobinę między wargę a dziąsło.
Najpopularniejszym sposobem przyjmowania nikotyny było palenie tytoniu w fajce.
Używano kilku rodzajów fajek
– glinianej – najstarsza wersja fajki, używana od XVI wieku; była wypalana albo w całości z gliny, albo gliniana była jedynie główka, a cybuch wykonywano z trzciny lub podobnego materiału;
– z kaczana kukurydzy – typowy amerykański wynalazek;
– z korzenia wrzośca – znana od początku XIX wieku i popularna aż do dzisiaj.
Nie można zapomnieć o bardzo popularnym w czasach wojny secesyjnej tytoniu do żucia. Niestety w Polsce ten rodzaj tytoniu jest bardzo trudno dostępny.
Zapewne wielu osobom hasło „palenie tytoniu 150 lat temu” skojarzy się z cygarami. Będzie to oczywiście skojarzenie jak najbardziej poprawne, gdyż cygara znano, lubiano i poważano. Jednak tak jak dzisiaj, tak i w czasach wojny secesyjnej był to sport dość kosztowny, i dla zwykłego żołnierza na froncie zwykle nieosiągalny.
Na koniec parę słów o najpopularniejszym dzisiaj produkcie tytoniowym, czyli o papierosach.
Papierosy w Europie rozpowszechniły się po wojnie krymskiej (1853–1856). Ze Starego Kontynentu trafiły do Stanów Zjednoczonych, jednak dość nietypową drogą – przez Luizjanę i Teksas. Stąd rozprzestrzeniły się na inne stany.
Na początku wojny secesyjnej papierosy były ciągle bardzo rzadkim widokiem, używali ich tylko żołnierze z dwóch wspomnianych wyżej stanów. Co ważne, były to skręty robione ręcznie przez samych żołnierzy.
W czasie wojny papierosy stawały się coraz bardziej popularne. W 1864 roku powstawała na Północy pierwsza manufaktura produkująca papierosy. Jednak ten wyrób aż do końca wojny był wytwarzany ręcznie.
Pierwsza maszyna do produkcji papierosów została opatentowana dopiero po wojnie, w 1873 roku. Papierosy z filtrem – takie, jakich używa się obecnie – znane były dopiero od 1940 roku.
« poprzednia | następna » |
---|