Polish (Poland)English (United Kingdom)
Start Articles Weapon Pociski, naboje, konfekcjonowanie amunicji

Pociski, naboje, konfekcjonowanie amunicji

There are no translations available.

minieballPodstawowym uzbrojeniem piechoty były kapiszonowe karabiny systemu Minie. Pociski do tych karabinów były wydrążone stożkowo na ok. 1/2 długości.

Pociski były nieznacznie mniejsze od kalibru broni, dzięki temu broń ładowało się szybko i bez wysiłku. Dzięki wydrążeniu, ścianki pocisków rozszerzały się pod wpływem działania gazów prochowych przy wystrzale, wpasowując się w gwint lufy karabinowej.

Dzięki systemowi Minie znacząco wzrastała celność broni będącej na wyposażeniu piechoty, zachowując jednocześnie dotychczasową szybkostrzelność (ok. 3 strzały na minutę).

minieball2

Amunicja wojskowa systemu Minie w zasadzie niczym nie różniła się od standardowej amunicji wojskowej pierwszej połowy XIX wieku. Były to gotowe ładunki składające się z odmierzonej porcji prochu oraz ołowianego pocisku.

Nabój karabinowy powstawał w następujący sposób - czworokątny kawałek papieru o odpowiednich wymiarach rolowano, na jednym końcu umieszczano pocisk, a z drugiego końca wsypywano odpowiednią dawkę prochu. Końcówkę zawijano.

bullets

Naboje pakowano w paczki po 10 sztuk. Papierowe patrony nie były zbyt trwałe. Dlatego stosowano w ładownicach metalowe wkładki, które zapobiegały nadmiernemu przemieszczaniu się nabojów w ładownicy.

pociski_paczki

Do każdej paczki nabojów liczącej 10szt., dawano 12 kapiszonów. Kapiszony pakowano w papierowe tutki:

cappk

Poniżej widać metalową wkładkę do ładownicy. Do wkładki włożono paczkę z nabojami. Paczkę rozerwano, widać pozostałości opakowania. Poziomo leżą naboje w papierowych tutkach. Po lewej stronie, pionowo, widać tutkę z kapiszonami.

pack_tin