14th Louisiana Infantry Regiment
Tytoń w czasach wojny secesyjnej
W czasach wojny secesyjnej, podobnie jak dzisiaj, można było na kilka sposobów oddawać się nałogowi tytoniowemu.
Pierwszym było zażywanie tabaki. Przechowywano ją w tabakierach, wykonanych z różnych materiałów, często bardzo drogich. Kosztowna tabakiera świadczyła o wysokiej pozycji społecznej właściciela. Oczywiście, jeśli odtwarzamy szeregowego żołnierza, tabakierka również powinna o tym świadczyć.
Tabakę przyjmowano, wciągając ją nosem lub wkładając odrobinę między wargę a dziąsło.
Hardtack – żołnierski chleb powszedniThere are no translations available.
Przewaga sucharów nad normalnym pieczywem jest powszechnie znana w wojsku – są tanie, ważą niewiele, są łatwe w transporcie, można je długo przechowywać.
Te używane w wojnie secesyjnej były dość duże. Miały przeważnie kształt kwadratu o boku długości 3 cali (ok. 7,6 cm) i były grube na 0,5 cala (ok. 1,3 cm). Były twarde jak skała, ponieważ do ich produkcji używano wyłącznie mąki, wody i soli.
Niektóre partie sucharów miały wiele lat, najstarsze pochodziły jeszcze z czasów wojny z Meksykiem (1846–1848). Nic więc dziwnego, że często posiadały dodatkowe źródła protein w postaci larw i innych robaczków. Jak to humorystycznie ujął jeden z żołnierzy, „od tygodni jedynym mięsem, które mieliśmy, było to obecne w sucharach”.
Muzyka w czasach wojny secesyjnejThere are no translations available. Rekonstrukcja historyczna skupia się zazwyczaj na odtwarzaniu rzeczy materialnych. Ta przykra skądinąd sytuacja bierze się również stąd, że człowiek XXI wieku jest amuzyczny. Chociaż głośniki emitujące muzykę są w wielu miejscach, to my sami nie potrafimy śpiewać ani grać. Robią to za nas urządzenia: telefony, komputery, odtwarzacze mp3 i, CD, radioodbiorniki. To one uczyniły nas muzycznymi analfabetami. Dawniej oczywiście było odwrotnie. Kiedy chciało się usłyszeć muzykę, a nie było pod ręką opery czy kościoła, to trzeba ją było wykonać samemu.
|